Strona główna     Kontakt

Narodowa ekspozycja
„Polska nauka i innowacje dla środowiska”

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO, Poznań, 27 – 30 października 2008
Targi POLLUTEC HORIZONS, Lyon, 2-5 grudnia 2008

więcej...


Rozwój innowacyjnych technologii ochrony środowiska sprzyja długofalowemu rozwojowi gospodarczemu, którego nieodzownym elementem są zmiany technologiczne. W ramach działań wspierających realizację Strategii Lizbońskiej, promujących eko-innowacyjność i zainteresowanie technologiami środowiskowymi, szczególne miejsce zajmuje Plan Działań na Rzecz Technologii Środowiskowych (Environmental Technology Action Plan – ETAP). Jego działania pokrywają się z trzema obszarami zainteresowania określonymi w Strategii Lizbońskiej – ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Polska włączyła się w proces realizacji EATAP w sposób określony w tzw. "Mapie Drogowej" Wdrażania Planu Działania na rzecz Technologii Środowiskowych - KETAP. Dokument ten prezentuje sposoby wspierania eko-innowacyjności w Polsce. Jednym ze sposobów realizacji Planu Działań na Rzecz Technologii Środowiskowych są platformy technologiczne.

Platformy technologiczne

Proces tworzenia Europejskich Platform Technologicznych (European Technology Platforms – ETP) rozpoczął się już w roku 2003. Od roku 2004 tworzone są konsekwentnie Polskie Platformy Technologiczne. Platformy mają charakter nieformalnej organizacji skupiającej przedstawicieli różnych środowisk zaangażowanych w proces rozwoju i wdrażania technologii środowiskowych.

Przedmiotem zainteresowania tych organizacji są zagadnienia strategiczne, w których przyszły wzrost, konkurencyjność i rozwój zrównoważony wiążą się z postępem technologicznym. Platformy technologiczne odgrywają dużą rolę w dostosowywaniu priorytetów badawczych do potrzeb przemysłu. Ich działalność gwarantuje, że wiedza zdobyta w trakcie badań naukowych ma zastosowanie w rozwijaniu konkretnych technologii i procesów. Platformy Technologiczne zapewniają środki sprzyjające efektywnemu publiczno-prywatnemu partnerstwu.
W 2006 roku podjęta została inicjatywa powołania Polskiej Platformy Technologicznej (PPT) Środowiska. Przesłankami jej utworzenia są:

  • istniejące uwarunkowania polityczne, zarówno w kontekście członkostwa w Unii Europejskiej jak i wynikające z polityki ekologicznej państwa,
  • stan środowiska w Polsce determinujące rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych technologii ochrony środowiska,
  • potencjał w zakresie dalszego rozwoju w Polsce technologii w zakresie oczyszczania ścieków, zagospodarowania odpadów oraz technologii oczyszczania gleb.

Wstępnie sformułowana została misja PPT Środowiska, która ma następujące brzmienie:

Rozwój i upowszechnienie innowacyjnych technologii ochrony środowiska wzmacniające gospodarkę i środowisko dwa podstawowe filary determinujące jakość życia i zrównoważony rozwój.

Inicjatwy europejskie