naglowek7
logoietuSmall

Odwiedź stronę IETU

7. PR UE Program CIP

logo_CIP

PROGRAM NA RZECZ KONKURENCYJNOŚCI I INNOWACJI - CIP (COMPETITIVENESS AND INNOVATION PROGRAMME)

Komisja Europejska zaproponowała siedmioletni Program na rzecz Konkurencyjności i Innowacji - Competitiveness and Innovation Programme (CIP), który obejmował będzie lata 2007-2013. Program ten będzie stanowił znaczącą i spójną podstawę prawną dla wspólnotowych działań, których nadrzędnym celem jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności, a równocześnie będzie uzupełnieniem działań na rzecz badań naukowych propagowanych przez wspólnotowy program ramowy na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji.

Główne komponenty programu CIP to:

Ekoinnowacyjność będzie tematem pojawiającym się we wszystkich trzech komponentach CIP.

Łączny przewidywany budżet CIP to ok. 3,6 miliarda euro. Z tej kwoty ok. 2,1 miliarda euro przypadnie na nowy Program na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (Entrepreneurship and Innovation Programme), mający poprawić otoczenie prawne małych i średnich firm, pomóc im w dostępie do źródeł finansowania i rynków wewnętrznych, a także promować ekologiczne metody produkcji.

Szczegółowy budżet Programu na rzecz Konkurencyjności i Innowacji przewidziany na lata 2007-2013 przedstawiono w tabeli poniżej:

Planowany budżet Programu na rzecz Konkurencyjności i Innowacji 2007-2013

NAZWA PROGRAMU / KOMPONENTU CIP

KWOTA

[MLN EURO]

Program na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (z tego 430 mln euro na eko-innowację i 1130 – instrumenty finansowe)

2166

Program Wsparcia Rozwoju Informatyki i Telekomunikacji

728

Program Inteligentna Energia – Europa

727

RAZEM

3621

 

W celu uzyskania bliższych informacji na temat programu CIP zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/cip/index_en.htm#entr

Zapraszamy również do zapoznania się z prezentacją Pani Magdaleny Pieńkowskiej, Zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki, jaka została wygłoszona w Warszawie w marcu 2007 roku (w załączeniu).