naglowek_6PR
logoietuSmall

Odwiedź stronę IETU

6. PR UE Aktualności

BROSZURA KE O 7PR

Informujemy, że Komisja Europejska opublikowała broszurę "7.PR - jutrzejsze odpowiedzi mają swój początek dziś", prezentującą najważniejsze wiadomości o 7. Programie Ramowym. Broszura jest dostępna w języku polskim na stronie: http://ec.europa.eu/research/fp7/understanding/index.html


KONKURS NA PROPOZYCJE PROJEKTOWE Z DZIEDZINY TRANSPORTU I OCHRONY ŚRODOWISKA W 7PR

Konsorcjum projektu TranSMEs, realizowanego w ramach 6PR ogłosiło konkurs na nabór propozycji projektowych z dziedziny transportu i ochrony środowiska. Konkurs skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek naukowo-badawczych, uczelni oraz organizacji pozarządowych z Polski. Zwycięzcy otrzymają wsparcie Ekspertów z instytucji krajów członkowskich UE, przy tworzeniu dobrego międzynarodowego konsorcjum oraz przy pisaniu właściwego wniosku na konkursy ogłoszone przez Komisję Europejską w 7PR.

Termin nadsyłania propozycji projektowych mija 31 grudnia 2006r.

Formularz wniosku oraz przewodnik z wytycznymi znajdują się na stronie: www.transmes.net


FOOD: NOWY SERWIS INTERNETOWY POLSKIEJ PLATFORMY TECHNOLOGICZNEJ ŻYWNOŚCI

Zapraszamy do korzystania z nowego serwisu internetowego Polskiej Platformy Technologicznej Żywności, który dostępny jest pod adresem: http://www.platformazywnosci.pl/


NOWA STRONA INTERNETOWA O TIK W 7 PR

Informujemy, że CORDIS ma nową stronę internetową na temat badań naukowych w zakresie TIK (technologii informacyjnych i komunikacyjnych): http://cordis.europa.eu/fp7/ict/ .

Na stronie tej można znaleść m.in. projekt programu pracy dla TIK w 7 PR na lata 2007 i 2008, informacje na temat aktualnych konkursów oraz praktyczne wskazówki dotyczące uczestnictwa w badaniach naukowych TIK oraz w projektach, które będą wspierane w 7PR.


EUROPEJSKI INSTYTUT TECHNOLOGICZNY (EIT) - PROJEKT KOMISJI

Komisja Europejska opublikowała projekt dotyczący Europejskiego Instytutu Technologicznego (European Institute of Technology-EIT). Instytut ma podjąć działalność w roku 2008. Przewidywany budżet projektu to około 2,4 miliarda euro (do roku 2013). Zadaniem EIT ma być rozwój innowacyjnych strategicznie badań naukowych i edukacja w dziedzinach, które będą szczególnie korzystne dla gospodarki i społeczeństw krajów Unii Europejskiej.EIT będzie działać w ramach wspólnot wiedzy i innowacji (Knowledge and Innovation Communities-KIC), zrzeszających wyższe uczelnie, instytuty naukowo-badawcze i przedsiębiorstwa. Zgodnie z projektem Komisji EIT ma wspierać także studia i prace doktorskie, które zawierać będą elementy związane z przedsiębiorczością. W najbliższym czasie projekt Komisji ma być przegłosowany przez Parlament Europejski i Radę Ministrów.

Więcej informacji można znaleść na stronach: http://ec.europa.eu/education/policies/educ/eit/index_en.html, http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm


RAPORT NA TEMAT KLASTRÓW W NOWYCH KRAJACH CZŁONKOWSKICH UE

W ramach inicjatywy Europe Innova opublikowano raport na temat rozwoju klastrów w nowych krajach członkowskich UE. Dokument dostępny jest pod adresem: http://www.insme.org/documents/eucluster.pdf


INFORMACJA DOT. ZASADY OBLICZANIA KOSZTÓW OSOBOWYCH W PROJEKTACH PROGRAMÓW RAMOWYCH

Ostatnie konsultacje prowadzone przez Polskę z Komisją Europejską, mające na celu urealnienie sposobu obliczania kosztów osobowych, stosowanych w projektach Programów Ramowych UE zakończyły się potwierdzeniem przez Komisję Europejską następującej interpretacji zasady obliczania kosztów osobowych w odniesieniu do instytucji uczestniczących we wspólnotowych projektach badawczych:

Podstawą obliczania kosztów osobowych, dotyczących pracowników zaangażowanych w realizację projektów, mogą być wynagrodzenia składające się z dwóch części: stałego wynagrodzenia zasadniczego, wynikającego ze stawek uregulowanych przez odpowiednie przepisy, oraz z wynagrodzenia uzupełniającego, uzasadnionego szczególnymi warunkami wykonywania dodatkowego zadania badawczego.

Pismo Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tej sprawie z dnia 7 września 2006r., skierowane do Rektorów szkół wyższych i Dyrektorów instytutów naukowych, znajduje się na stronie MNiSW: http://www.nauka.gov.pl/mein/index.jsp?place=Menu06&news_cat_id=961&layout=2


NAGRODA KRYSZTAŁOWEJ BRUKSELKI 2006

Informujemy, że po raz kolejny ogłoszony został konkurs o NAGRODĘ KRYSZTAŁOWEJ BRUKSELKI przyznawanej najlepszym i najbardziej aktywnym uczestnikom Programów Ramowych. Nagroda zostanie przyznana w 6 kategoriach:

  • szkoły wyższe
  • Polska Akademia Nauk
  • Jednostki Badawczo Rozwojowe
  • duże przedsiębiorstwa
  • małe i średnie przedsiębiorstwa
  • nagroda indywidualna.

Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 16 listopada 2006 roku, w trakcie Balu Ramowego w pierwszym dniu Konferencji Inaugurującej 7 PR.

Zgłoszenie należy przesłać do 15 października 2006 roku za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , bądź na adres: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE IPPT PAN, ul. Świętokrzyska 21, 00-049 Warszawa z dopiskiem "Nagroda Kryształowej Brukselki".

Bliższe szczegóły na stronie internetowej: http://www.6pr.pl/shownews.html?id=4195


FUNDUSZ LIFE+

Fundusz LIFE+ jest kontynuacją Instrumentu Finansowego LIFE, utworzonego przez Komisję Europejską w 1992 roku. Nowy program LIFE+ będzie jedynym programem wspólnotowym poświęconym wyłącznie zagadnieniom ochrony środowiska. Realizacja tego programu rozpocznie się w 2007 roku wraz z wejściem w życie Rozporządzenia o LIFE+. Od 2007 roku dla każdego państwa członkowskiego określone zostaną pule środków finansowych, a projekty będą składane i oceniane na poziomie krajowym. Przewiduje się, że LIFE+ będzie bezpośrednio wspierać realizację priorytetów 6. Programu Działań na Rzecz środowiska (2002-2012), takich jak:

  • ochrona przyrody i bioróżnorodności
  • przeciwdziałanie zmianom klimatu
  • zminimalizowanie negatywnych skutków wpływu zanieczyszczeń środowiska na zdrowie ludzi
  • zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i racjonalna gospodarka odpadami

Zgodnie z projektem Rozporządzenia Program LIFE+ umożliwi realizację projektów z zakresu trzech komponentów:

  • Przyroda i Różnorodność Biologiczna
  • Polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska
  • Informacja i Komunikacja

Planowany budżet LIFE+ przedstawia się następująco:

  • ok. 2 mld euro - całkowity budżet LIFE+ na lata 2007-2013
  • 20% budżetu LIFE+ będzie zarządzane centralnie przez KE
  • 80% budżetu LIFE+ będzie w dyspozycji poszczególnych krajów członkowskich
  • ok. 42 mln euro - przewidziana przez KE alokacja dla Polski na lata 2007-2010
  • ok. 9 mln euro - planowana alokacja dla Polski na rok 2007

Zgodnie z Rozporządzeniem planowane są następujące pułapy dofinansowania dla projektów:

  • 50% kosztów kwalifikowanych - podstawowy maksymalny poziom dofinansowania
  • 75% kosztów kwalifikowanych - możliwy poziom dofinansowania w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach dla projektów z komponentu 1 (Przyroda i Bioróżnorodność)
  • 30% kosztów kwalifikowanych - poziom dofinansowania dla projektów, które przynoszą zysk i ubiegają się o wsparcie z komponentu 2 (Polityka środowiskowa i zarządzanie)

Dotacje z LIFE+ dla ekologicznych organizacji pozarządowych:

W ramach części budżetu LIFE+ będącego w dyspozycji KE ekologiczne organizacje pozarządowe, które działają minimum w trzech krajach UE, będą mogły ubiegać się o dotacje w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych.

W celu jak najlepszego wykorzystania LIFE+, Polska jest zobowiązana do przedstawienia konkretnych rocznych programów krajowych do akceptacji Komisji Europejskiej. Program taki musi być napisany na podstawie wieloletniego programu strategicznego KE. Komisja sporządzi dwa takie programy: pierwszy program strategiczny obejmuje lata 2007-2010, drugi - lata 2011-2013. Programy te określą główne cele wsparcia z LIFE+, priorytetowe obszary wsparcia, rodzaje projektów możliwych do wsparcia oraz oczekiwane wyniki finansowania z LIFE+.

Bliższe informacje dotyczące programu LIFE oraz LIFE+ są umieszczone pod adresem: www.europa.eu.int/comm/environment/life, http://ec.europa.eu/environment/life/news/futureoflife.htm


Strategia Komisji dotycząca ochrony środowiska regionu Morza śródziemnego

Komisja Europejska przedstawiła strategię ekologiczną zmierzającą do oczyszczenia i ochrony Morza śródziemnego. Przewiduje ona, między innymi, wzmożenie współpracy naukowej w siódmym programie ramowym.
Strategia Komisji zmierza do redukcji poziomu zanieczyszczeń w całym regionie; promocji zrównoważonego wykorzystania morza i jego wybrzeża; zachęcania s
ąsiednich krajów do współpracy w kwestiach ekologicznych i wsparcia ich w rozwijaniu skutecznych instytucji i polityk chroniących środowisko.
Kluczowym komponentem strategii jest inicjatywa "Horizon 2020", zapocz
ątkowana przez liderów krajów europejskich i śródziemnomorskich, mająca służyć opanowaniu głównych śródeł zanieczyszczeń Morza śródziemnego do roku 2020.
Bliższe szczegóły pod adresem.


MINISTER NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO OGŁASZA NABÓR POMYSŁÓW NA TEMATY PROJEKTÓW KLUCZOWYCH DOTYCZĽCYCH BADAŃ I ROZWOJU, REALIZOWANYCH W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO INNOWACYJNA GOSPODARKA, 2007-2013

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza nabór pomysłów na tematy projektów kluczowych dotyczących badań i rozwoju, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Preferowane będę tematy z następujących grup tematycznych:

  • Info - technologie informacyjne i telekomunikacyjne (ICT), sieci inteligentne, telekomunikacyjne i teleinformatyczne nowej generacji, optoelektronika, nauki obliczeniowe
  • Techno - nowe materiały i technologie, nanotechnologie, projektowanie systemów specjalizowanych, mechatronika, technologia i inżynieria chemiczna
  • Bio - biotechnologia i bioinżynieria, postęp biologiczny w rolnictwie i ochrona środowiska, nowe wyroby i techniki medyczne.

Propozycje mogą składać zarówno przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz sieci lub konsorcja naukowe.

Propozycje tematów wraz z krótkim opisem przyszłego projektu należy składać w terminie do 08.09.2006 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 00-529 Warszawa, ul. Wspólna 1/3, pok. 301. W przypadku nadesłania wniosku pocztą decyduje data stempla polskiego urzędu pocztowego.

Bliższe informacje można znaleść na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego:


CZWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU MARCO POLO

Ministerstwo Transportu informuje, że Komisja Europejska ogłosiła czwarte wezwanie do składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Marco Polo (2003-2010).

Do uczestnictwa w programie zostały zaproszone przedsiębiorstwa transportowe wszystkich państw członkowskich UE i państw trzecich. W programie Marco Polo uczestniczyć mogą projekty, które przyczyniają się do zmniejszenia zatłoczenia europejskich dróg i wpływają korzystnie na środowisko naturalne towarowego systemu transportowego Termin składania wniosków upływa z dniem 11 października 2006 r.

Bliższe szczegóły oraz tekst wezwania do składania wniosków zostały opublikowane w Official Journal of the European Union (27.07.2006) i są dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu


ZESPÓŁ DS. UMÓW KONSORCJUM AKTUALIZUJE WZORCOWĽ UMOWĘ KONSORCJUM

Zespół ds. Umów Konsorcjum przedstawił aktualną wersję wzorcowej umowy konsorcjum dla projektów zintegrowanych (IP) w 6 PR. Dzięki wykorzystaniu praktycznych wyników badań dużej liczby projektów 6 PR udało się uprościć umowę, zweryfikować pod względem prawnym a tym samym uczynić bardziej przystępną dla użytkownika. Przedłożona wersja służy nie tylko koordynatorom projektów oraz administratorom, lecz stanowi również dobrą bazę wyjściową dla przyszłych konkursów w 7 PR.

Aktualna wersja umowy jest dostępna na stronach internetowych KoWi:

http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm http://www.kowi.de/rp/vertrag/konsortialvertrag/model/default.htm

Pod tytułem "Development of a Simplified Consortium Agreement for the Seventh Framework Programme (DESCA)" ANRT Zespół ds. Umów Konsorcjum, EARTO, EUROCHAMBRES i UNITE oraz pozostali eksperci opracowują obecnie kontrakty modelowe do 7 PR, które będą przedłożone wraz z rozpoczęciem 7 PR w 2007 r.


EUROPEJSKA RADA DS BADAŃ NAUKOWYCH - DOKUMENT STRATEGICZNY ODNOŚNIE STARTING INDEPENDENT RESEARCH GRANTS (SIRG)

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) podała kolejne szczegóły dotyczące struktury recenzowania prac badawczych. Budżet ma wynieść około 300 - 350 milionów euro rocznie i będzie przeznaczony na finansowanie 200 grantów dla zespołów badawczych młodych naukowców Starting Independent Research Grants (SIRG) każdorazowo przez maksimum 5 lat. Pierwszy konkurs ma być opublikowany pod koniec roku 2006 lub na początku 2007 r. W dokumencie strategicznym omówione zostały m.in. takie zagadnienia jak: kryteria i procedury wyboru, aspekty finansowe oraz kryteria i metody oceny.

Szczegółowe informacji dostępne są na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/erc/index_en.cfm?p=5_peer-review


EUROPEJSKA RADA DS BADAŃ NAUKOWYCH - PIERWSZY PODZIAŁ PANELI TEMATYCZNYCH STARTING INDEPENDENT RESEARCH GRANTS (SIRG)

Dnia 14 lipca 2006 r. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) podała pierwszy tematyczny podział paneli tematycznych Starting Independent Research Grants (SIRG). Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/erc/pdf/erc-scientific-council_strategy_note_peerreview_panels_en.pdf


7PR  EXPRESSIONS OF INTEREST

Informujemy, że termin nadsyłania propozycji projektowych do Siódmego Programu Ramowego (Polish Expression of Interest ) został przedłużony do dnia 7 lipca do godz. 17.00. Szczegóły pod adresem: http://www.6pr.pl/7pr/eoi/index.html


PREZENTACJE O CENTRACH DOSKONAŁOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ UTWORZONYCH W RAMACH 5 PR UE

Informujemy, że prezentacje o Centrach Doskonałości UE są dostępne pod adresem: http://www.6pr.pl/n/p/6c/partnerzy_pl.html


KOMUNIKAT KOMISJI EUROPEJSKIEJ NA TEMAT EUROPEJSKIEGO INSTYTUTU TECHNOLOGICZNEGO (EIT)

Zachęcamy do zapoznania się z treścią Komunikatu KE z dnia 8 czerwca 2006 r. na temat Europejskiego Instytutu Technologicznego (European Institute of Technology - EIT): http://ec.europa.eu/education/policies/educ/eit/comm_8_6_06_de, http://ec.europa.eu/erc/index_en.cfm?p=3_library


7 PROGRAM RAMOWY - GŁOSOWANIE W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Parlament Europejski na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu po pierwszym czytaniu i głosowaniu przyjął projekt Komisji Europejskiej dotyczący 7 PR. Parlament Europejski zaaprobował strukturę programu przedstawioną przez Komisję, dokonując podziału tematyki dotyczącej przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa na dwa priorytety.
Zaproponowano budżet na lata 2007-2013 w wysoko
ści 50,521 miliardów euro, podkreślając przy tym ważność tematyki nauk przyrodniczych i energii.
Zakończenie pierwszego czytania przez Parlament oznacza, że proces uchwalania przez Parlament i Radę powinien przebiegać bez zakłóceń tak by 7 Program Ramowy można było przyj
ąć ostatecznie w drugiej połowie roku.


FUNDUSZ KREDYTU TECHNOLOGICZNEGO

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. nr 179, poz. 1484 powołała Fundusz Kredytu Technologicznego utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. środki Funduszu przeznaczone są na kredyty technologiczne, udzielane na finansowanie niektórych inwestycji technologicznych (http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20051791484&type=1&name=D20051484L.pdf).

Szczegółowe informacje pod adresem: http://www.bgk.com.pl/fundusze/fkt.js


NOWE OFERTY WSPÓŁPRACY W PRIORYTECIE "ZMIANY GLOBALNE I EKOSYSTEMY"

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: http://www.6pr.pl/n/p/6c/partnerzy.html, na której znajdują się nowe oferty współpracy w Priorytecie Zmiany Globalne i Ekosystemy (numery 35 i 36).


FUNDUSZ KREDYTU TECHNOLOGICZNEGO

Zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. nr 179, poz. 1484) powołała Fundusz Kredytu Technologicznego utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego. środki Funduszu przeznaczone są na kredyty technologiczne, udzielane na finansowanie inwestycji technologicznych link

Szczegółowe informacje o warunkach kredytowania oraz wzór wniosku o udzielenie kredytu technologicznego dostępne są na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego: http://www.bgk.com.pl/fundusze/fkt.jsp


EUROPEJSKA KARTA NAUKOWCA ORAZ KODEKS POSTĘPOWANIA PRZY REKRUTACJI PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH

Informujemy, że w dniu 20 marca 2006 Podsekretarz stanu w MEiN, prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski wystosował do kierowników jednostek naukowych list w sprawie Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych. Bliższe informacje na ten temat można znaleść na Portalu dla Mobilnych Naukowców pod adresem: http://www.eracareers-poland.gov.pl/page.html?kid=450:3379


RESEARCHERS' NIGHTS 2006

W dniu 11 lutego 2006 planowane jest przez Komisję Europejską ogłoszenie kolejnego konkursu na dofinansowanie działań w ramach tzw. RESEARCHERS NIGHTS, z proponowaną datą zamknięcia 11 kwietnia 2006.

Wsparcie przeznaczone będzie na działania, w tym również - medialne, mające na celu przybliżenie osiągnięć środowiska naukowego społeczeństwu, zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej w przyszłości, itd. Bliższe informacje można znaleść na stronie.


ZASADY UCZESTNICTWA W 7PR

Informujemy, że Komisja Europejska opublikowała projekt zasad uczestnictwa w 7PR zawierający zarządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady odnośnie zasad uczestnictwa przedsiębiorstw, instytutów naukowo-badawczych i wyższych uczelni w 7PR oraz rozpowszechniania wyników badań (2007-2013) (COM 2005(705) z 23.12.2005). Dokument dostępny jest pod adresem: http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm http://www.kowi.de/rp/rp7/default.htm


FUNDACJA NIEMIECKIEJ GOSPODARKI (SDW) - STYPENDIA DLA DOKTORANTÓW KLAUSA MURMANNA

Fundacja Niemieckiej Gospodarki (Stiftung der Deutschen Wirtschaft - SDW) przyznaje stypendia Klausa Murmanna dla doktorantów wszystkich specjalności, których postępy i rozwój pozwalają oczekiwać na osiągniecie przez nich kluczowych stanowisk w sferze przedsiębiorczości i społecznej. W szczególności zapraszani są kandydaci z dziedziny nauk przyrodniczych i technicznych.

Termin składania wniosków upływa 15 lutego 2006 roku.

Przewidywana maksymalna wysokość stypendium - 920 euro miesięcznie + ryczałt 100 euro na koszty badań naukowych.

Bliższe informacje pod adresem: http://www.sdw.org/SDW/SDWCMS.nsf/framesets/Start


OCENA ODDZIAŁYWANIA I SKUTECZNOŚCI 5 PR

Informujemy, że Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący 5 PR, jego zasięgu i oddziaływania. Raport dostępny jest pod adresem: http://europa.eu.int/comm/research/reports/2004/pdf/fya_en.pdf


NOWE KONKURSY W PRIORYTECIE 8.1

Dnia 22 grudnia 2005 ogłoszono oficjalnie dwa nowe konkursy w Priorytecie 8.1 - Badania zorientowane na wspieranie polityk. W ramach konkursu o identyfikatorze FP6-2005-SSP-5A można składać wnioski projektowe na tematy związane z rolnictwem, leśnictwem, rybołówstwem, ochroną środowiska, ochroną zdrowia oraz ochroną dziedzictwa kulturowego. Stosunkowo najszerszy jest dział związany z ochroną zdrowia obejmujący badania nad zrozumieniem czynników zdrowotnych w UE, oceną jakości systemów opieki zdrowotnej, procedurami związanymi z zapewnieniem bezpiecznych metod transplantacyjnych, wpływem czynników środowiskowych na zdrowie człowieka, zagadnienia jakości życia niepełnosprawnych czy zagadnienia związane z ochroną ludności. Całkowity budżet konkursu przewidziano na 77 M. Komisja zamierza finansować jeden projekt w ramach określonego zadania. Więcej informacji na stronie domowej konkursu: http://tinyurl.com/c94xa.

Drugi konkurs, o identyfikatorze FP6-2005-SSP-5B-INFLUENZA, obejmuje tematy związane z ptasią i ludzką grypą. Całkowity budżet konkursu wynosi 20 M. W tym przypadku Istnieje możliwość finansowania kilku projektów złożonych w ramach jednego tematu. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleść na stronie: http://tinyurl.com/aev2a.

Na oba konkursy można składać wnioski projektowe typu STREP, CA i SSA.

Termin składania wniosków projektowych upływa 22 marca 2006.

Informacje dotyczące tych konkursów dostępne są również na stronie: http://www.6pr.pl/n/p/1/badania_ue.html.


Human Frontier Science Program (HFSP) - Granty naukowe w roku 2007

Informujemy, że opublikowano nowy konkurs na rok 2007 w międzynarodowym programie Human Frontier Science Program (HFSP) mający na celu wspieranie projektów naukowych. Istnieją dwa rodzaje grantów dla zespołów badawczych z różnych krajów. Tematyka dotyczy innowacyjności w badaniach podstawowych w naukach o życiu.

Główny nacisk położony jest na rozwój współpracy naukowców z dziedziny chemii, fizyki, informatyki lub nauk technicznych oraz biologii.

Rejestracja on-line upływa 20 marca 2006 r. Termin przedstawienia wyjaśnień dotyczących celowości składanych wniosków upływa 30 marca 2006 r.

Pełne wnioski należy złożyć na początku 2006 r.

W obu programach stypendialnych (Young Investigators" i "Program Grants") zespoły mogą otrzymać do 450 000 $ rocznie niezależnie od wielkości zespołu. Warunkiem jest, aby siedziba głównego koordynatora (jego laboratorium) znajdowała się w kraju członkowskim należącym do HFSPO.

Bliższe informacje o obu programach stypendialnych znajdują się na stronach:

Możliwy jest również kontakt telefoniczny lub e-mailowy z International Human Frontier Science Program Organization - tel.: +33 3 88 21 51 26, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


FOOD: KONKURS W PROJEKCIE NOE PT. EUROPEAN FOOD INFORMATION RESOURCE NETWORK OF EXCELLENCE (EUROFIR)

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie projektu NoE European Food Information Resource Network of Excellence, finansowanego w ramach priorytetu FOOD, zapraszamy do udziału w konkursie ogłoszonym w ramach tej inicjatywy.

Przedstawiciele projektu EuroFIR, którego przedmiotem jest stworzenie wiodącej w świecie współpracy w dziedzinie rozwoju i zastosowania ujednoliconego Europejskiego Zasobu Informacji o Żywności poszukują nowych partnerów do realizacji określonych zadań projektu.

Nowo wybranemu partnerowi z Polski powierzone zostanie zadanie wzbogacenia wiedzy w dziedzinie związków biologicznie czynnych (włączając ocenę jakości danych, aktywność biologiczną, wytworzenie nowych danych). Więcej informacji na temat samego projektu, procedur selekcji oraz formatu zgłoszeń można znaleść na stronie internetowej: http://www.eurofir.net/ oraz ftp://ftp.cordis.lu/pub/fp6/docs/guide_competitive_noe-final_ep_en.pdf

Adres internetowy do korespondencji: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 8 marca 2006r. (godz. 17.00 czasu w Brukseli).


PORTAL INCO

Informujemy, że oprócz dotychczasowego INCO Infopoint (http://www.cordis.lu/fp6/inco.htm) na stronach internetowych CORDIS uruchomiony został nowy INCO Portal http://cordis.europa.eu.int/inco . Portal jest nadrzędny w stosunku do INCO Infopoint i ma ogólniejszy charakter. Zawiera wszystkie ważne linki do stron internetowych odnoszących się do działań INCO w 6PR (w tym do stron INTAS) oraz do wcześniejszych działań INCO w 5PR i 4PR, a także do działań organizacji europejskich wspierających współpracę naukowa z krajami byłego Związku Radzieckiego. Ponadto portal zawiera szczegółowe informacje o działaniach INCO w przyszłym 7PR.


NOWY ADRES INTERNETOWY I POLSKA WERSJA JĘZYKOWA SERWISU CORDIS

Informujemy, że oprócz starego adresu: http://cordis.europa.eu.int działa również nowy adres internetowy serwisu CORDIS: http://cordis.europa.eu.int/guidance/pl/home.html a oprócz dotychczasowych wersji językowych (DE, EN, ES, FR, IT) uruchomiono również polską wersje językową (PL).


BOEHRINGER INGELHEIM FONDS - STYPENDIA DLA DOKTORANTÓW

Przypominamy, że istnieje możliwość otrzymania stypendium dla doktorantów z Boehringer Ingelheim Fonds na okres 2 lat (z możliwością przedłużenia o kolejny rok) w dziedzinie biomedycznych badań podstawowych.

Najbliższy termin składania wniosków upływa 1 lutego 2006 r.

Bliższe informacje znajdują się na stronie internetowej: http://www.bifonds.de/scholar/scholar.htm


LITWA POSZUKUJE PARTNERÓW DO PROJEKTÓW 6PR I 7PR W DZIEDZINIE 'ENVIRONMENT'

Informujemy, że Environmental Engineering Faculty, Vilnius Gediminas Technical University (Vilnius, Lithuania) poszukuje parterów do konsorcjów konkursów PR6, a także przyszłych konkursów PR7, w dziedzinie morskich zanieczyszczeń. Bliższe informacje można znaleść na stronach internetowych projektu MAPO: http://www.webgazelle.net/sites/mapo .

Osoba kontaktowa: Dr. Marina Valentukeviciene, tel. +370 5 2744713, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


FOOD: DODATKOWY KONKURS W PROJEKCIE IP PT. WELFARE QUALITY

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie projektu IP 'WELFARE QUALITY' finansowanego w ramach priorytetu FOOD zapraszamy do udziału w dodatkowym konkursie ogłoszonym w ramach tej inicjatywy. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 9 grudnia 2005.

Celem projektu jest przystosowanie kwestii społecznych i zapotrzebowania rynku w celu rozwoju niezawodnego systemu monitoringu gospodarstw, systemu informacji o produkcie, oraz praktycznych strategii specyficznych w stosunku do gatunku w celu udoskonalenia dobrostanu zwierząt.

Więcej informacji na temat samego projektu dostępnych jest na stronie internetowej: www.welfarequality.net oraz www.welfarequality.net/everyone/32311


STYPENDIA DŁUGOTERMINOWE EMBO DLA DOKTORÓW

Pragniemy poinformować, że Europejska Organizacja Biologii Molekularnej (EMBO - European Molecular Biology Organisation) funduje stypendia długoterminowe 12- do 24-miesięcznych dla doktorów biologii. Termin składania wniosków upływa 15 lutego 2006 r.

Kontakt w EMBO: EMBO Fellowships Programme, Meyerhofstrasse 1, D-69117, Heidelberg, Germany, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych: http://www.embo.org/fellowships/long_term.html http://www.embo.org/embc/embcmembers.html


NOWA BROSZURA KE: BIOTECHNOLOGY 2020

Informujemy, że Komisja Europejska opublikowała broszurę Biotechnology 2020 - From the Transparent Cell to the Custom-Designed Process". Broszura jest dostępna na stronach Cordis: http://www.cordis.lu/food/library.htm.


LINKI PRZYDATNE DLA KOORDYNATORÓW PROJEKTÓW BADAWCZYCH W 6PR

Oto wykaz najbardziej przydatnych linków dla osób będących koordynatorami projektów badawczych 6PR:

Guidance notes on project reporting: http://www.cordis.lu/fp6/stepbystep/run_project.htm

Guides on competitive calls: http://www.cordis.lu/fp6/find-doc.htm

CPF editior: cpf_editor2.8.zip

Przypominamy również, że na stronie internetowej CORDIS powstał nowy serwis poświęcony 7PR. Znajdują się tam wszystkie oficjalne dokumenty oraz najnowsze wiadomości dotyczące przyszlego programu ramowego (http://www.cordis.lu/fp7/).


EUROPEJSKIE PLATFORMY TECHNOLOGICZNE

Zachęcamy do odwiedzenia strony zawierającej informacje o Europejskich Platformach Technologicznych: http://www.cordis.lu/technology-platforms/summaries.htm


NOWY KONKURS W PRIORYTECIE IST - TECHNOLOGIE SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO

Dnia 19.10.2005 został otwarty nowy konkurs w Priorytecie IST (Identyfikator konkursu: FP6-2005-IST-41). Jest to powtórzenie linii tematycznej 2.4.1.6 konkursu czwartego IST.

Temat konkursu: 2.41.6 Networked Audio Visual Systems and Home Platforms.

Zamknięcie konkursu nastąpi: 20.12.2005 o godzinie 17.00 czasu lokalnego w Brukseli.

Szczegółowe wiadomości na temat konkursu dostępne są na stronie: http://fp6.cordis.lu/index.cfm?fuseaction=UserSite.FP6DetailsCallPage&call_id=260


KOMISJA EUROPEJSKA OGŁOSIŁA PROGRAMY TEMATYCZNE W 7 PR

W dniu 21 września 2005 r. Komisja Europejska opublikowała propozycje programów tematycznych w 7 Programie Ramowym (2007-2013). Omówione zostały poszczególne programy w czterech głównych działach:

1) Współpraca

2) Idee

3) Ludzie

4) Zawartość i środki

W dziale Współpraca omówiono 9 priorytetów tematycznych, m.in. Badania naukowe w zakresie bezpieczeństwa i przestrzeni kosmicznej.

W dziale Idee Komisja przedstawiła nowy instrument do wspierania podstawowych badań naukowych w Europie, tzw. Europejską Radę Naukową (ERC). Składa się ona z 22 członków, którzy są odpowiedzialni za opracowanie programu pracy i przeprowadzenie procedur oceny.

Bliższe informacje na stronie: http://europa.eu.int/comm/research/press/2005/pr1807en.cfm

Dział Ludzie dotyczy jakościowego i ilościowego wzmocnienia potencjału ludzkiego w nauce i badaniach, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności stworzenia bodźców do rozwoju karier naukowych tak, aby zachęcać ludzi do pozostania w Europie lub do przyjazdu do Europy.

Celem działu Zawartość i środki jest ulepszenie badań naukowych i innowacyjności m.in. poprzez wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwój regionów ukierunkowanych na wiedzę albo infrastruktur badawczych.

Komisja przedstawiła projekt programów tematycznych w 7 Programie Ramowym z budżetem w wersji niezmienionej z kwietnia 2005 r. Po omówieniu w Parlamencie Europejskim projekt zostanie przedłożony do uchwalenia Radzie. Przewiduje się, że Komisja Europejska opublikuje zasady uczestnictwa w 7 PR pod koniec roku.

Programy tematyczne dostępne są na stronach internetowych:

http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm oraz http://www.kowi.de/rp/rp7/default.htm .


FUNDUSZ LIFE INSTRUMENT FINANSOWY WSPIERAJĽCY POLITYKĘ OCHRONY śrODOWISKA WSPÓLNOTY

Osoby zainteresowane składaniem wniosków w ramach programu LIFE informujemy, że ostateczny i nieprzekraczalny termin składania wniosków dla projektów przygotowawczych (LIFE-środowisko) upływa 30 listopada 2005.

Propozycje należy składać na standardowych formularzach zgłoszeniowych, które dostępne są na stronie internetowej Komisji Europejskiej pod adresem: http://europa.eu.int/comm/environment/life/home.htm .

Przypominamy również, że pod powyższym adresem, a także na stronie Ministerstwa środowiska: http://www.mos.gov.pl/fundusze_UE/life można znaleść szczegółowe informacje na temat Programu LIFE, rodzajów projektów, warunków współfinansowania, zasad składania wniosków, itp.


KOWI - PRZETARG WSPÓLNOTOWEGO CENTRUM BADAWCZEGO W TEMATYCE BADAŃ NAUKOWYCH I ROZWOJU

Informujemy, że Dyrekcja Generalna Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji
Europejskiej (Joint Research Centre's JRC) - Institute for Prospective Technological Studies (IPTS) - ogłosiła przetarg w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (Official Journal Nr S 177 z 14.09.2005) w tematyce badań naukowych i rozwoju oraz doradztwa.
W konkursie chodzi o przeprowadzenie analiz dotycz
ących gospodarczych następstw zmian klimatu w sektorach europejskich (PESETA).
Celem studium jest rozszerzenie istniej
ącej wiedzy i potrzeb polityki klimatycznej, gdyż nie jest jeszcze dostępna systematyczna ocena kosztów zmian klimatycznych w różnych sektorach w Europie. IPTS rozpoczyna projekt PESETA obejmujący sektory takie jak: strefy przybrzeżne, zapotrzebowanie na energię, zdrowie, rolnictwo i turystykę.
Bliższe informacje oraz dokumenty s
ą dostępne do 11.10.2005 pod następującym adresem:
European Commission
Directorate-General JRC - IPTS
Attn: Mrs Mercé Batet-Alcon
Ed. Expo, Inca Garcilaso, s/n
E-41092 Seville
Tel +34-95-448-8391
Fax +34-95-448-8300
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

http://www.jrc.cec.eu.int

Termin składania ofert upływa 27.10.2005.


FOOD - POSZUKIWANY KOORDYNATOR LUB PARTNER DO WNIOSKU W RAMACH TP5 "JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI" T 5.4.5.2 METHODS OF ANALYSIS, DETECTION AND CONTROL: "DEVELOPING IMPROVED TSE INACTIVATION METHOD (DITSEIM) EMPHASIZED ON TSE INACTIVATION AND DETECTION METHOD IN MEAT BONE MEAL (MBM)" (STREP).

Informujemy, że Prof. Wu Jiansan z Animal Quarantine Institute, Ministry of Agriculture (Republika Chińska) poszukuje partnera lub koordynatora do projektu STREP w ramach
priorytetu tematycznego Jako
ść i Bezpieczeństwo Żywności. Osoby zainteresowane udziałem wskazanej instytucji w swoim projekcie proszone są o bezpośredni kontakt z ewentualnym partnerem pod nastepującym adresem:
Prof Wu Jiansan,
Animal Quarantine Institute, Ministry of Agriculture (AQIMoA)
NO.369,Qingdao,266032, SD, P.R.China
Tel/Fax: +86-532-8562152,
Email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


IV KONKURS W PRIORYTECIE 6.3 GLOBAL CHANGE AND ECOSYSTEM

Informujemy, że 13 września 2005 roku odbędzie się w Warszawie DZIEŃ INFORMACYJNY PRIORYTETU 6.1 ZRÓWNOWAŻONE SYSTEMY ENERGETYCZNE, PRIORYTETU 6.3. ZMIANY GLOBALNE I EKOSYSTEMY ORAZ PROGRAMU EURATOM. Na spotkaniu będzie można m.in. uzyskać informacje na temat ostatniego już konkursu w priorytecie 6.3 Global Change and Ecosystems a także umówić się na indywidualne rozmowy z Panią Celine Philips z Francji, która przedstawi możliwości współpracy z francuskimi partnerami w ramach priorytetu 6.1 i 6.3. Będzie to wyjątkowa okazja by porozmawiać i przedstawić swoje pomysły lub zostać partnerem w tworzącym się konsorcjum. Bliższe informacje pod adresem: http://www.6pr.pl/hr/zapisy/259.html


ROZPORZĽDZENIA MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI W SPRAWIE KRYTERIÓW I TRYBU PRZYZNAWANIA I ROZLICZANIA śrODKÓW FINANSOWYCH NA NAUKĘ

Informujemy, że nowa, ostateczna wersja Rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę znajduje się na stronach internetowych Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, pod adresem: http://www.mnii.gov.pl/mnii/index.jsp?place=Menu08&news_cat_id=767&layout=4


WSPÓLNE OŚWIADCZENIE POLSKO-NIEMIECKIE W SPRAWIE WSPÓŁPRACY NAUKOWEJ

Informujemy, że 25 lipca 2005r. na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w obecności Kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera i Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego sekretarze stanu Niemiec i Polski Michael Catenhusen i Tadeusz Szulc podpisali wspólne oświadczenie na temat zacieśnienia współpracy naukowej między obu krajami. Bliższe szczegóły znajda Państwo pod adresem: http://www.internationale-kooperation.de/index.php?fm=4278


LSH - OSTATNI KONKURS W 6PR OGŁOSZONY

Dnia 8 lipca otwarty został konkurs FP6-2005-LIFESCIHEALTH-6 z budżetem 381,6 mln. oraz FP6-2005-LIFESCIHEALTH-7 (wyłącznie projekty STREP skierowane do MŚP tzw. "Call for STREPs dedicated to SMEs") z budżetem 171 mln. . Zamknięcie konkursu przewidziane jest na 9 listopada 2005.

Bliższe informacje pod adresem: http://fp6.cordis.lu/lifescihealth/calls.cfm


NOWY PROGRAM UNII EUROPEJSKIEJ HPC - EUROPA DLA NAUKOWCÓW PRACUJĽCYCH PRZY UŻYCIU KOMPUTERÓW DUŻEJ MOCY

Informujemy, że uruchomiony został nowy program UE przeznaczony dla naukowców, którzy wykorzystują w swojej pracy komputery dużej mocy do celów badawczych. Szczegóły na stronie internetowej: http://www.hpc-europa.org/host_departments.html


FOOD - OSTATNI KONKURS W 6PR OGŁOSZONY

W dniu 11 lipca 2005 ogłoszony został ostatni już konkurs w Priorytecie FOOD, z budżetem 125 mln.

1. FP6-2005-FOOD-4-A, projekty typu IP i NoE dwustopniowa ewaluacja, deadline 5 październik 2005.

2. FP6-2005-FOOD-4-B, projekty typu CA i STREP, jednostopniowa ewaluacja, deadline 5 październik 2005.

3. FP6-2005-FOOD-4-C, projekty typu SSA, jednostopniowa ewaluacja, deadline 8 luty 2006.

Bliższe informacje dostępne są pod adresem : http://fp6.cordis.lu/food/calls.cfm


WSKAZÓWKI DOTYCZĽCE PRZYGOTOWANIA AUDYTÓW I SPRAWOZDAŃ (AUDIT CERTIFICATE WORKING NOTES)

Informujemy, na stronie internetowej: http://www.cordis.lu/fp6/find-doc.htm ukazały się wskazówki dotyczące przygotowania audytów i sprawozdań dla projektów CRAFT i Collective Research


LSH - NOWY KONKURS: SKŁADANIE WNIOSKÓW TYLKO PRZEZ EPSS !

Informujemy, ze wnioski projektowe na 4-ty konkurs I Priorytetu można składać WYŁĽCZNIE w formie elektronicznej. Dotyczy to wszystkich typów składanych projektów.

Pomoc i informacje: tel.: 32 22 33 37 60, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , http://www.cordis.lu/fp6/find-doc-specific.htm#userguides


ZASADY I WYMOGI KE ODNOSNIE ZASWIADCZEŃ AUDYTORA  AUDIT CERTIFICATE WORKING NOTES 6FP

Komisja Europejska opracowała informację skierowaną do instytucji realizujących projekty oraz audytorów przeprowadzających audyty, zawierającą omówienie zasad i wymogów KE odnośnie zaświadczenia audytora.

Bliższe szczegóły na stronie: http://www.cordis.lu/fp6/find-doc.htm


INFORMACJA MNiI O DOFINANSOWANIU WNIOSKÓW SKŁADANYCH DO PR (15 I 30 TYS. )

Według informacji Departamentu Integracji Europejskiej MNiI w związku z wejściem w życie ustawy z dn. 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390), wnioski o dofinansowanie w wys. 15 i 30 tys. zł, złożone do DIE-MNiI po 5 lutego 2005 r., nie będą rozpatrywane. Obowiązująca ustawa nie przewiduje tego rodzaju dofinansowania.


EUROPEJSKIE PLATFORMY TECHNOLOGICZNE

Informujemy, że udostępniony został link do strony z informacjami o Europejskich Platformach Technologicznych: http://www.cordis.lu/technology-platforms/summaries.htm


OSTATNI KONKURS W PRIORYTECIE FOOD 4 - ZMIANA TERMINU SKŁADANIA WNIOSKÓW

W dniu 6.07.2005 zostanie ogłoszony ostatni już konkurs w Priorytecie Jakość i Bezpieczeństwo Żywności. Wstępny Program Pracy wraz z opisem tematów znajduje się na stronie http://www.6pr.pl/n/p/5/index.html

Ulega również zmianie termin składania wniosków typu STREP i CA - nowy obowiązujący termin to 7 październik 2005.


PUBLIKACJA NA TEMAT EUROPEJSKIEJ WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE EDUKACJI I BADAŃ NAUKOWYCH (KOWI)

Niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) opublikowało obszerną publikację na temat programów, działań, regulacji prawnych oraz organów i procesów decyzyjnych w zakresie europejskiej współpracy dotyczącej edukacji i badań naukowych. Szczegóły: http://www.bmbf.de/pub/eu_zusammenarbeit_in_bildung_forschung.pdf


7 PR - PROJEKT PROPOZYCJI PROGRAMÓW TEMATYCZNYCH (KOWI)

Dnia 21 września 2005 r. Komisja Europejska przewiduje przedstawienie propozycji harmonogramu poszczególnych programów tematycznych. Pierwszy projekt tych propozycji znajduje się na stronach internetowych:

http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm, http://www.kowi.de/rp/rp7/default.htm


NAUKI O ŻYCIU - KONSORCJA POSZUKUJĽ PARTNERÓW DO SKŁADANYCH PROJEKTÓW

W bazie projektu SMEs go Life Sciences (http://www.smesgolifesciences.be) można znaleść informacje o konsorcjach planujących złożenie wniosku projektowego na najbliższy konkurs w I Priorytecie oraz poszukujących partnerów. Poszukiwani partnerzy to instytucje naukowe i przedsiębiorstwa działające w dziedzinach związanych z priorytetami BIO, FOOD, IST i NANO. Zachęcamy do skorzystania z bazy.


WKRÓTCE OGŁOSZENIE NOWEGO KONKURSU W PRIORYTECIE I

Ogłoszenie nowego, a tym samym ostatniego konkursu w Priorytecie Nauki o Życiu opóśnia się. Ostatnio zapowiadany termin to połowa lipca 2005. Robocza wersja programu pracy dostępna jest na stronach: http://www.cordis.lu/lifescihealth/home.html


NOWE SPECJALNE KLAUZULE DO UMÓW WZORCOWYCH 6 PR

Informujemy, że Komisja Europejska opublikowała nowe specjalne klauzule do umów wzorcowych 6 Programu Ramowego. Np. Klauzula nr 39 przewiduje wyjątki dla niektórych partnerów odnośnie dostarczania okresowych certyfikatów audytów. Partnerzy, których udział w projekcie (w 1 etapie lub większej liczbie etapów) wynosi poniżej 150 000 euro, nie składają okresowych certyfikatów audytów. W każdym przypadku najpóśniej 45 dni po zakończeniu ostatniego etapu należy złożyć certyfikat dla wszystkich etapów.

Lista wszystkich dodatkowych klauzul w tym klauzuli nr 39 dostępna jest na stronach internetowych: http://www.kowi.de/rp/vertrag/mustervertrag/dokumente/default.htm, http://europa.eu.int/comm/research/fp6/model-


KONKURS NA STANOWISKO PRACOWNIKA NAUKOWEGO NA UNIWERSYTECIE W KASSEL - EKOLOGIA W NAUKACH ROLNICZYCH, MARKETING W ROLNICTWIE I PRZEMYŚLE SPOŻYWCZYM

Informujemy, że do 1 lipca 2005 r. na Uniwersytecie w Kassel jest do obsadzenia stanowisko pracownika naukowego w dziedzinie ekologii w naukach rolniczych o specjalizacji w zakresie marketingu w rolnictwie i produkcji żywności. Planowane zadania:

badania naukowe i nauczanie w zakresie marketingu i badania rynku; współpraca w projektach badawczych oraz organizowanie seminariów; samodzielne opracowanie tematu badawczego.

Termin składania zgłoszeń upływa 25.05.2005 r.

Zapytania należy kierować na adres: Profesor Dr. Ulrich Hamm, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel.: 05542-98-1285.

Bliższe szczegóły: http://www.6pr.pl/shownews.html?id=3226


KONKURS NA STANOWISKO: INDEPENDENT JUNIOR RESEARCH GROUP LEADER AT THE COLLABORATIVE RESEARCH CENTER SFB 593, PHILIPPS-UNIVERSITÄT MARBURG

Informujemy, ze ogłoszony został konkurs na stanowisko independent junior research group leader at the collaborative research center SFB 593. Zgłoszenia należy przesyłać do 27 czerwca 2005 r. do koordynatora SFB na adres:

Prof. Dr. Roland Lill, Institut für Zytobiologie, Robert-Koch-Str. 6, 35033 Marburg, Germany, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej: http://www.6pr.pl/wiadomosci.html


NAUKI SPOŁECZNO-HUMANISTYCZNE W PROGRAMIE INTAS

Program INTAS ogłosić ma jesienią konkurs na projekty o tematyce społeczno- humanistycznej. Bliższe szczegóły na stronie http://www.intas.be


DZIAŁALNOŚĆ WSPIERAJĽCA STUDIA KLAUSA MURMANNA - STYPENDIA DLA DOKTORANTÓW WE WSZYSTKICH DZIEDZINACH WIEDZY

Informujemy, że Fundacja Niemieckiej Gospodarki (Stiftung der Deutschen Wirtschaft - sdw) w ramach działalności Klausa Murmanna wspierającej studia promuje doktorantów wszystkich specjalności, którzy wykazują się ponadprzeciętnymi wynikami studiów, a ich rozwój pozwala oczekiwać na osiągnięcie przez nich kluczowych stanowisk w sferze przedsiębiorczości i społecznej. W szczególności będą promowane prace doktorskie w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych i mają być prowadzone na niemieckim uniwersytecie. Termin składania wniosków upływa 15 sierpnia 2005 roku. Granica wieku kandydata wynosi 28 lat. Kandydaci powinni być na etapie rozpoczynania pracy doktorskiej i mogą wykazać się naukowym pobytem zagranicznym (praktyka lub studia).

Kontakt w Stiftung der deutschen Wirtschaft (sdw), tel.: +49 30 20 33 - 15 40, faks: +49 30 20 33 - 15 55, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , http://www.sdw.org/SDW/SDWCMS.nsf/framesets/Start

Kontakt w KoWi: Uwe David - e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Sebastian Stetter - e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , http://www.6pr.pl/shownews.html?id=3296


DWA NASTĘPNE KONKURSY INTAS 2005 OPUBLIKOWANE

W dniu 4 kwietnia 2005 INTAS opublikował informację o konkursach z datą otwarcia w 2005 (szczegóły - http://www.intas.be w sekcji Funding Opportunities).

Aktualnie trzy konkursy są formalnie opublikowane, wraz z datami otwarcia/zamknięcia poszczególnych etapów oraz stosownymi dokumentami:

  1. Open Call (budżet 12M)
  2. Etap 1: 04.04.2005/14.06.2005

    Etap 2: 05.09.2005/10.01.2006

  3. Thematic Call on Genomics and Proteomics applied to Human Health (budżet 1.5M)
  4. Etap 1: 03.05.2005/16.06.2005

    Etap 2: 05.09.2005/04.10.2005

  5. Thematic Call on Hydrogen Technology and Biomass Conversion Technology for Energy Generation (budżet 1.5M)

Etap 1: 03.05.2005/16.06.2005

Etap 2: 05.09.2005/04.10.2005

Dostępne są następujące dokumenty konkursów: Announcement i Information Pack dla Open Call oraz Pre-Announcement dla każdego Thematic Call.

Pozostałe konkursy mają daty otwarcia przewidziane na 3 maja 2005 lub 1 czerwca 2005, z wyjątkiem jednego, którego data otwarcia jest przewidziana na jesień 2005.


CIP - PROGRAM RAMOWY NA RZECZ KONKURENCYJNOŚCI I INNOWACJI (2007-2013)

Program Ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji CIP ukierunkowany jest na inicjatywy dążące do poprawy europejskiej wydajności, konkurencyjności, innowacyjności i trwałego wzrostu. Składa się z 3 podprogramów. Głównym celem programu jest wspieranie stałego rozwoju w powiązaniu z energią i przyczynianie się do realizacji ogólnych celów ochrony środowiska, bezpieczeństwa dostaw i konkurencyjności. CIP będzie swego rodzaju rozszerzeniem/uzupełnieniem innych europejskich inicjatyw: 7. Programu Ramowego, funduszy strukturalnych oraz rozwoju obszarów wiejskich. Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z European Commission Enterprise & Industry DG B-1049 Brussels Belgium Fax: +32 (0)2 298 88 22 E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub na stronie internetowej: http://www.europa.eu.int/comm/enterprise/enterprise_policy/cip/index_en.htm


KONKURS: IDENTIFICATION OF NEW METHODS OF PROMOTING AND ENCOURAGING TRANSNATIONAL TECHNOLOGY TRANSFER

Informujemy, że do 15 czerwca 2005 można składać do Komisji Europejskiej projekty w ramach konkursu: Identification of new methods of promoting and encouraging Transnational Technology Transfer. Bliższe informacje pod na stronie internetowej konkursu: http://fp6.cordis.lu/fp6/call_details.cfm?CALL_ID=200


SPRAWOZDAWCZOŚĆ W PROJEKTACH 6 PROGRAMU RAMOWEGO: ELEKTRONICZNE WERSJE FORMULARZY FINANSOWYCH

Informujemy, że Komisja Europejska opublikowała elektroniczne wersje formularzy finansowych (Form C) do rozliczeń projektów naukowych w 6 Programie Ramowym. Elektroniczne wersje 1.1 dotyczą sieci doskonałości, projektów zintegrowanych, specjalnych celowych projektów badawczych (STREP), działań koordynujących (CA) i działań wspomagających (SSA).

Formularze dostępne są na stronie internetowej KOWI: http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm http://www.kowi.de/rp/blick/default.htm


FOOD - WSTĘPNY PROGRAM PRACY NA 4 KONKURS W PRIORYTECIE TEMATYCZNYM 5 "JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI" W 6.PR

Komisja Europejska opublikowała wstępny Program Pracy na ostatni - 4 konkurs w Priorytecie Tematycznym 5 "Jakość i bezpieczeństwo żywności" w 6.PR. Ostateczna wersja tego dokumentu ukaże się na stronach serwisu CORDIS w dniu ogłoszenia konkursu w Priorytecie 'FOOD', najprawdopodobniej 7 czerwca 2005. Dokument zawiera szczegółowy opis tematów oraz dokładne informacje o procedurach i terminach składania wniosków na projekty o jednoetapowej (STREP, CA, SSA) i dwuetapowej (IP, NoE) procedurze składania.

Bliższe informacje na temat Programu Pracy znajdują się na stronie: ftp://ftp.cordis.lu/pub/food/docs/workprogramme_call_4_2005_draft.pdf


WZROST WYDATKÓW NA BADANIA NAUKOWE I ROZWÓJ W UNII EUROPEJSKIEJ

Wzrost wydatków na badania naukowe i rozwój w Unii Europejskiej został przedstawiony w aktualnym sprawozdaniu Urzędu Statystycznego Komisji Europejskiej Eurostat.

Bliższe informacje oraz szczegółowe dane statystyczne można znaleść pod adresem: http://epp.eurostat.cec.eu.int/ (wiadomości prasowe), natomiast sprawozdanie dostępne jest na stronie: http://epp.eurostat.cec.eu.int/cache/ITY_OFFPUB/KS-NS-05-002/EN/KS-NS-05-002-EN.PDF


4 KONKURS 6PR W PRIORYTECIE 6.3 - ZMIANY GLOBALNE I EKOSYSTEMY

Informujemy, że trwają przygotowania do ostatniego, czwartego konkursu w Priorytecie 6.3. Przewidywany termin otwarcia konkursu to maj-lipiec 2005, za termin zamknięcia - jesień 2005.

Komisja rozważa również możliwość ogłoszenia dodatkowego, specjalnego konkursu, tzw. "dedicated call", w wybranej dziedzinie - rodzaj tematyki będzie uzależniony od wyników 3 konkursu. Mogą to być tematy, które nie zostały zrealizowane w dotychczas przeprowadzonych konkursach.


NAJNOWSZA WERSJA WYTYCZNYCH FINANSOWYCH DO ROZLICZEŃ PROJEKTÓW NAUKOWYCH W 6 PR

Informujemy, że została opublikowana najnowsza wersja wytycznych finansowych do rozliczeń projektów naukowych w 6 Programie Ramowym. Szczegóły pod adresem:

http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm http://www.kowi.de/rp/blick/default.htm


ROZSZERZENIE PROJEKTÓW O NOWYCH PARTNERÓW W 6 PR

Zgodnie z zasadami uczestnictwa w 6 PR konsorcja w sieciach doskonałości i projektach zintegrowanych mogą przyjmować nowych partnerów w trakcie realizacji projektów. Jeszcze podczas przygotowywania umów z Komisją Europejską część budżetu w całkowitej kalkulacji jest przewidziana na ten cel.

W chwili obecnej realizowane są konkursy z rozszerzeniem w 3 projektach IST (Information Society Technologies) z terminami składania wniosków do 30 marca i do 16 marca 2005 r.

Bliższe informacje o projektach oraz o przewidzianych środkach finansowych dostępne są na stronach internetowych:


NOWY SZKIC PROGRAMU PRACY DOTYCZĽCY 4 KONKURSU W PRIORYTECIE TEMATYCZNYM 5 JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI

Komisja Europejska opublikowała najnowszy szkic programu pracy (marzec 2005) w priorytecie tematycznym 5 Jakość i bezpieczeństwo żywności dotyczący przygotowania 4 konkursu (FP6-2005-FOOD-4-A i FP6-2005-FOOD-4-B).

Szkic programu pracy można znaleść na stronie internetowej KoWi lub CORDIS: http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm http://www.cordis.lu/food/home.html


EUROPEJSKIE BADANIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA - DRUGI KONKURS

Informujemy, ze Komisja Europejska ogłosiła drugi konkurs dotyczący projektów i działań wspomagających w zakresie: Preparatory Action on the Enhancement of the Euroepean Industrial Potential in the Field of Security Research (PASR). Termin składania wniosków upływa 3.05.2005. Planowany budżet konkursu 15 milionów euro. Szczegóły odnośnie treści konkursu można skonsultować z tekstem programu pracy zamieszczonym pod adresem: pod adresem: http://www.cordis.lu/security/calls.htm


6 PROGRAM RAMOWY - 4 KONKURS 2005: SZKIC PROGRAMU PRACY DO PRIORYTETU TEMATYCZNEGO 5 JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI

Informujemy, że na stronie internetowej http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm można znaleść trzeci szkic programu pracy do priorytetu tematycznego 5 Jakość i bezpieczeństwo żywności (wersja z 7.01.2005) do przygotowania 4 konkursu (FP6-2005-FOOD-4-A i FP6-2006-FOOD-4-B).


PROJEKT PROGRAMU PRACY DOTYCZĽCY 4 KONKURSU W PRIORYTECIE TEMATYCZNYM "LIFE SCIENCES, GENOMICS AND BIOTECHNOLOGY FOR HEALTH"

Pragniemy poinformować, że Niemiecki Krajowy Punkt Kontaktowy Nauki o życiu opublikował projekt programu pracy dot. 4 konkursu w priorytecie tematycznym "Life sciences, genomics and biotechnology for health". Projekt programu pracy można znaleść pod adresem: http://www.kowi.de/rp/antrag/arbeitsprogramme/default.htm oraz http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm.


KONKURS - OCENA ZAKRESÓW POLITYKI DYREKCJI GENERALNEJ ZDROWIA I OCHRONY KONSUMENTA

Informujemy, że Dyrekcja Generalna Zdrowia i Ochrony Konsumenta ogłosiła konkurs dotyczący zakresów polityki (oceny i kierunki wspierania) /SANCO/. Obejmuje on:

  1. Politykę dotycząca zdrowia publicznego
  2. Politykę dotycząca konsumentów
  3. Politykę dotycząca łańcucha żywieniowego

Bliższe informacje oraz dokumenty konkursu można otrzymać do 1 lutego 2005 r. pod następującym adresem:

European Commission
Mr Joakim Nilsson
B232 07/05
B-1049 Brussels
Tel.: 0032-2-2953029
Faks: 0032-2-29 986 33
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz w Official Journal No S 243 z 14.12.2004

Termin składania wniosków upływa 10 lutego 2005 r.


KRAJE TRZECIE W PR6: UCZESTNICTWO I FINANSOWANIE

Komisja Europejska apeluje o włączanie partnerów z krajów trzecich do konsorcjów we wnioskach na konkursy PR6 w 7 priorytetach tematycznych. Przypominamy, że uczestnictwo krajów trzecich (tj. krajów spoza UE i niestowarzyszonych z UE) w tych konkursach jest finansowane z budżetu INCO, który jest wydzieloną częścią budżetu PR6. Szczegółowe informacje o uczestnictwie i finansowaniu krajów trzecich w PR6 można znaleść na stronach internetowych INCO Infopoint http://www.cordis.lu/fp6/inco.htm a także na stronach: http://www.cordis.lu/fp6/inco-participation.htm oraz http://www.cordis.lu/fp6/inco-funding.htm


KONKURS NA CZŁONKÓW PANELU NAUKOWEGO DS. ZANIECZYSZCZEŃ W ŁAŃCUCHU ŻYWNOŚCI (CONTAM PANEL) EUROPEJSKIEGO URZĘDU DS. BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI (EFSA)

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności The European Food Safety Authority (EFSA) ogłosił konkurs na członków panelu naukowego ds. zanieczyszczeń w łańcuchu żywności (CONTAM Panel). Więcej informacji na temat konkursu, można uzyskać na stronie internetowej: http://www.efsa.eu.int/opportunities/general_advice/catindex_en.html

Termin składania aplikacji upływa z dniem 28 lutego 2005.


LISTA BIEGŁYCH REWIDENTÓW

Informujemy, że listę biegłych rewidentów, którzy uczestniczyli w szkoleniach z zakresu finansowo-prawnych aspektów 6.PR oraz bliższe informacje na ten temat możecie Państwo znaleść na stronach Krajowego Punktu Kontaktowego: http://www.6pr.pl/prawo/index.html oraz Krajowej Izby Biegłych Rewidentów: http://www.kibr.org.pl/index2_7.phtml#szk1.


OSTATNI KONKURS W PRIORYTECIE NMP

Informujemy, że 8.12.2004 Komisja Europejska ogłosiła ostatni konkurs w priorytecie NMP. Został on podzielony na trzy konkursy: jednoetapowy FP6-2004-TI-4 oraz dwuetapowe FP6-2004-NI-4 i FP6-2004-SME-4. Szczegóły pod adresem: http://www.6pr.pl/n/p/3/konkursy.html


REGIONY WIEDZY: NOWY KONKURS

Komisja Europejska ogłosiła konkurs "Regions of Knowledge" w ramach akcji "Support for the coherent development of policies". Budżet konkursu przewidziano na 8.95 mln euro. Termin składania wniosków - 19 maja 2005.

Bliższe informacje na stronie: http://fp6.cordis.lu/fp6/c411d3m0.cfm?CALL_ID=180


NOWA DEFINICJA MŚP

Z dniem 1.01.2005 weszła w życie nowa definicja małego i średniego przedsiębiorstwa (Recommendation 2003/361/EC). Wprowadza ona podział na mikro-przedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy. Bliższe informacje pod adresem: http://europa.eu.int/comm/enterprise/enterprise_policy/sme_definition/index_en.htm


LISTA BIEGŁYCH REWIDENTÓW

Informujemy, ze na stronie KPK udostępniona została lista biegłych rewidentów, którzy uczestniczyli w szkoleniach z zakresu finansowo-prawnych aspektów 6PR i są uprawnieni do przeprowadzania audytów projektów szóstkowych. Informacje te można znaleść pod adresem: http://www.6pr.pl/prawo/index.html a także na stronie Krajowej Izby Biegłych Rewidentów: http://www.kibr.org.pl/index2_7.phtml#szk1


JAK PRZYGOTOWYWAĆ RAPORTY PROJEKTOWE W I PRIORYTECIE

Informujemy, że na stronach Cordis opublikowano nowy poradnik dla koordynatorów i partnerów sporządzających raporty projektowe w ramach I Priorytetu. Zapraszamy na stronę: http://www.cordis.lu/lifescihealth/home.html


INCO: OSTATNIE WYDARZENIA I PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Directorate-General for Research (Unit N1: International Scientific Cooperation Policy) opublikował dwa dokumenty dotyczące międzynarodowej współpracy naukowej w 6 PR i w (przyszłym) 7 PR: What happened in International Cooperation, January-June 2004 oraz First reflections on the future of International Scientific Cooperation . Bliższe informacje na stronie: http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2923


STYPENDIA MARIE CURIE - RAPORTY

Komisja Europejska przygotowała 2 dokumenty z serii "Project reporting in FP6 -Guidances notes specific to the Marie Curie Actions".

Zapraszamy na stronę: http://www.cordis.lu/fp6/find-doc.htm#reporting (sekcja "Project reporting in FP6- Guidance notes").


STYPENDIA MARIE CURIE: TRANSFER OF KNOWLEDGE

Komisja Europejska ogłosiła kolejny konkurs na projekty typu Transfer of Knowledge. Dokumentacja związana z konkursem znajduje się na stronie http://fp6.cordis.lu/fp6/call_details.cfm?CALL_ID=156.


INFRASTRUKTURA BADAWCZA W UE - PRZEGLĽD STANU POSIADANIA

W ramach przygotowań do 7 PR Komisja Europejska ogłosiła "Survey of European Research Infrastructures" - przegląd infrastruktury badawczej w krajach UE, mający na celu zidentyfikowanie infrastruktur o dużej i średniej skali, na podstawie którego opracowana zostanie strategia na okres najbliższych 10-20 lat. Szczegóły w dokumencie roboczym Komisji Europejskiej: ftp://ftp.cordis.lu/pub/infrastructures/docs/rifp7_workingdoc_291004_en.pdf oraz: http://europa.eu.int/yourvoice/forms/dispatch?form=360, http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2927


NOWY KONKURS W PROGRAMIE NEST

Dnia 10 grudnia 2004r. Komisja Europejska ogłosiła nowy konkurs w programie NEST. Ostateczny termin składania wniosków przewidziano na 13 kwietnia 2005r. Bliższe informacje na stronach internetowych: http://www.6pr.pl/n/s/6/dokumenty.html, http://www.6pr.pl/n/s/6/konkursy.html, http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2912.


INCO 2005 WORK PROGRAMME

Komisja Europejska opublikowała oficjalny dokument 2005 Work Programme (SP1-10). Specific measures in support of international co-operation (INCO). Jest to fragment większego dokumentu 2005 Work Programme dotyczącego 6 PR.

Dokument ten zawiera teksty ogłoszeń (Call Fiches) stałych konkursów typu SSA dla wszystkich grup krajów INCO (dwie daty zamknięcia w roku), a także dwóch nowych konkursów INCO typu STREP i CA dla dwóch grup: Developing Countries i Mediterranean Partner Countries (data publikacji 17 grudnia 2004) wraz z budżetem.

Szczegóły pod adresem: ftp://ftp.cordis.lu/pub/fp6/docs/wp/sp1/l_wp_200210_en.pdf oraz http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2928.


KONKURSY DLA MAŁYCH I śrEDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W ROKU 2005

Dnia 15 grudnia 2004r Komisja Europejska opublikowała szczegóły dotyczące konkursów dla MŚP. Zgodnie z podaną informacją w roku 2005 będzie 1 termin składania wniosków na poszczególne typy projektów:

Projekty CRAFT (FP6-2004-SME-COOP)

Budżet: 75 mln euro

data zamknięcia konkursu: 14.09.2005

Projekty Collective Research (FP6-2004-COLL)

Budżet: 65 mln euro

Data zamknięcia etapu I: 26.05.2005

Formularze oraz dokumenty dostępne są na stronach: http://fp6.cordis.lu/fp6/call_details.cfm?CALL_ID=189, http://www.6pr.pl/n/s/1/dok.html


NOWY KONKURS W PRIORYTECIE IST (4 IST CALL)

Dnia 16 listopada 2004, na konferencji w Hadze, otwarto 4 konkurs (4 IST Call).

Data zamknięcia konkursu: 22 marzec 2005.

Program pracy na lata 2005-2006 (Workprogramme 2005-2006) udostępniony jest na stronie: http://fp6.cordis.lu/fp6/call_details.cfm?CALL_ID=174

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: http://www.6pr.pl/n/p/2/index.html oraz http://www.cordis.lu/ist/activities/activities.htm


DYSKUSJA NA TEMAT PRIORYTETÓW TEMATYCZNYCH W 7 PROGRAMIE RAMOWYM

Komisja Europejska rozpoczęła debatę w celu określenia priorytetów tematycznych dla 7 Programu Ramowego. Chodzi o określenie, które tematy będące priorytetami w 6 PR powinny być kontynuowane. Ważna jest również zidentyfikowanie nowych tematów. Swoje uwagi można wysyłać do Komisji korzystając z formularza dostępnego pod adresem: http://europa.eu.int/comm/research/future/themes/index_en.html


PROJEKTY FINANSOWANE W KONKURSIE FP6-2002-LIFESCIHEALTH

Informujemy, ze na stronach internetowych CORDIS zamieszczono listę projektów finansowanych w ramach pierwszego konkursu I Priorytetu - FP6-2002-LIFESCIHEALTH. Można tu znaleść podstawowe informacje o projektach, takie jak: czas trwania projektu, budżet, informacje o koordynatorze i krótkim opis planowanych działań. Lista projektów znajduje się pod adresem: http://www.6pr.pl/pliki/plik.html?id=1008. Natomiast na stronie: http://www.cordis.lu/lifescihealth/cancer/cancer-projects-1.htm zamieszczono dokument zawierający listę projektów finansowanych w dziale "Walka z rakiem", gdzie oprócz streszczenia projektu, można znaleść dokładny kontakt do koordynatora.


PRIORYTET TEMATYCZNY 5 JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI -

Informujemy, że 24 lipca 2004 r. Komisja Europejska ogłosiła trzeci konkurs w tematyce priorytetu 5 Jakość i bezpieczeństwo żywności (FP6-2004-FOOD-3-B). Termin składania wniosków upływa 8 lutego 2005 r. Z 16 milionów euro, które były przeznaczone na uczestnictwo INCO w 5 priorytecie tematycznym, dotychczas wydano jedynie 3 miliony euro. Komisja Europejska zachęca do zwiększonego włączania partnerów z krajów trzecich do projektów europejskich.

Program pracy tego konkursu znajduje się na stronie KoWi pod adresem: http://www.kowi.de/rp/antrag/arbeitsprogramme/calls-1_115/default.htm.

Ogłoszenie czwartego konkursu w tematyce priorytetu 5 Jakość i bezpieczeństwo żywności planowane jest przypuszczalnie już w maju 2005. Pierwszy szkic przewidywanego programu pracy (wersja robocza) można znaleść pod adresem: http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm.


GENDER ACTION PLAN W PROJEKTACH ZINTEGROWANYCH I SIECIACH DOSKONAŁOŚCI

Komisja Europejska opublikowała oczekiwane od dłuższego czasu kompendium dotyczące Gender Action Plan. Dokument zawiera instrukcje dla składających wnioski w zakresie projektów zintegrowanych i sieci doskonałości odnośnie przygotowania Gender Action Plan. Gender Action Plan został sporządzony przez Komisję Europejską jako element nowych instrumentów w 6 Programie Ramowym, aby z jednej strony zwiększyć uczestnictwo kobiet w badaniach naukowych, a z drugiej - podwyższyć wiadomość różnych decydentów w ramach Unii Europejskiej oraz poza Unią z uwagi na zwiększenie równości szans obu płci. Szczegóły pod adresem: http://www.kowi.de/aktuelles/aktuelle_infos/default.htm


INFRASTRUKTURA BADAWCZA W 7PR

Informujemy, że Komisja Europejska ogłosiła dokument roboczy "THE RESEARCH INFRASTRUCTURES IN FP7". Dokument znajduje się na stronie internetowej: ftp://ftp.cordis.lu/pub/infrastructures/docs/rifp7_workingdoc_291004_en.pdf


NOWY KONKURS W PRIORYTECIE TEMATYCZNYM 8.1

Informujemy, że 30 października 2004r. został ogłoszony nowy konkurs w Priorytecie Tematycznym 8.1 - Integracja i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (identyfikator konkursu: FP6-2004-SSP-4). Termin składania wniosków projektowych upływa 1 lutego 2005r. Budżet konkursu wynosi 77,8 M. Składane wnioski muszą być typu STREP, CA lub SSA. Wśród tematów, na które można składać wnioski znajduje się rolnictwo, ochrona środowiska i transport. Bliższe informacje dostępne są na stronie: http://fp6.cordis.lu/fp6/call_details.cfm?CALL_ID=173


DORADZTWO POLITYCZNE KOMISJI EUROPEJSKIEJ  WYTYCZNE DOTYCZĽCE NAJLEPSZYCH PRAKTYK

Informujemy, że Komisja Europejska zamieściła wskazówki odnośnie kompetencji obywateli UE w politycznych procesach decyzyjnych. Wytyczne zostały opublikowane przez Dyrekcję Generalną Badań Naukowych pod tytułem Collection and use of expertise by the Commission - Improving the knowledge-base for better policies i znajdują się na stronie internetowej na serwerze Europa pod adresem: http://europa.eu.int/comm/research/science-society/science-governance/guidelines_en.html


BADANIA NAUKOWE W DZIEDZINIE TRANSPORTU W ERA - PUBLIKACJA DYREKCJI GENERALNEJ TRANSPORTU

Dyrekcja Generalna Transportu opublikowała poradnik dotyczący badań naukowych w dziedzinie transportu w Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA). Przewodnik dla krajowych programów można znaleść na stronie internetowej: http://europa.eu.int/comm/dgs/energy_transport/publication/transport_research_fr.htm


KONSULTACJE - NAUKI SPOŁECZNO-HUMANISTYCZNE W 7PR

Komisja Europejska zaprasza naukowców do udziału w konsultacjach dotyczących określenia priorytetowej tematyki badań społeczno-ekonomicznych i humanistycznych w 7 Programie Ramowym. Bliższe informacje oraz link do konsultacji "on-line" znajdują się na stronie: http://europa.eu.int/comm/research/future/ssh/index_en.html

Konsultacje będą trwały do końca 2004 r.


PRIORYTET 7: NOWY WORK PROGRAMME

Pragniemy poinformować, że na stronie internetowej Cordis pod adresem: http://www.cordis.lu/citizens/workprogramme.htm opublikowany został nowy Work Programme Priorytetu 7. Zawiera on tematykę konkursu, który ogłoszony zostanie 8 grudnia 2004 r. Termin składania projektów - 13 kwietnia 2005 r. Nowością tego konkursu będzie dwustopniowa procedura selekcji dla projektów zintegrowanych i sieci doskonałości. Konkurs ten będzie ostatnim już konkursem 7 Priorytetu w 6 Programie Ramowym.


PISMO MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI MICHAŁA KLEIBERA DOT. ROZPORZĽDZENIA MINISTRA FINANSÓW Z DNIA 27.04.2004 W SPRAWIE WYKONANIA NIEKTÓRYCH PRZEPISÓW USTAWY O PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG

Pragniemy poinformować Państwa, że Minister Kleiber wystosował pismo do Ministra Finansów Mirosława Gronickiego w sprawie konieczności zmiany przepisu &6 ust.3 pkt.1, z którego wynika, że za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu UE na podstawie umów zawartych z nimi przed dniem 1.05.2004 na sfinansowanie programów realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych UE oraz w ramach innych programów stwarza niekorzystne warunki dla uczestnictwa polskich jednostek naukowych w projektach Programów Ramowych UE. Przepisy uchylonego z dniem 1.05.2004r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym umożliwiały jednostkom naukowym realizującym takie projekty stosowanie zerowej stawki podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług, a także korzystanie ze zwrotu podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług (http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2660)


KOMISJA EUROPEJSKA POSZUKUJE PRACOWNIKÓW Z NOWYCH PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

Informujemy, że Komisja Europejska ogłosiła konkurs na pracowników administracyjnych w instytucjach Unii Europejskiej, w szczególności w biurach Komisji. Konkurs skierowany jest do kandydatów z nowych państw członkowskich, tj. z Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Bliższe informacje dostępne są pod adresem: http://dbs.cordis.lu/fep-cgi/srchidadb?CALLER=MSS_NEWS_PL_HOME&ACTION=R


KOWI  7PR ZAPROSZENIE DO KONSULTACJI PUBLICZNYCH

Informujemy, że KoWi rozpoczęło proces konsultacji publicznych na temat 7PR, który zaplanowany jest na lata 2006-2010, oferując ekspertom krajowym i zagranicznym możliwość wykorzystania ich doświadczeń z bieżącego programu oraz wprowadzenia nowych koncepcji, które mogą być wdrożone w następnych programach. Zestaw pytań zamieszczony został na stronie internetowej:http://www.kowi.de/rp/rp7/default.htm Konsultacje potrwają do końca września. Po przeprowadzeniu analizy wyniki zostaną przekazane niemieckiemu Ministerstwu Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) oraz Komisji Europejskiej. Bliższe informacje można uzyskać pod adresem e-mailowym: Sebastian Stetter - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz na stronie internetowej: http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2656


ZLECENIE KOMISJI - PORTAL INTERNETOWY DOTYCZĽCY KLUCZOWEJ TEMATYKI W BADANIACH PODSTAWOWYCH

Dyrekcja Generalna Badań Naukowych Komisji Europejskiej zleca przygotowanie projektu i stworzenie nowego portalu internetowego dotyczącego podstawowych badań naukowych w Europie. Usługa ma obejmować m.in. dozór techniczny i redakcyjny, profesjonalne zarządzanie treścią, publikacje gazety internetowej zawierającej aktualne informacje śródłowe (first-hand), studia, analizy, wywiady i artykuły o tematyce badań podstawowych. Dokumenty konkursu oraz dodatkowe informacje można uzyskać w terminie do 17.09.2004 w Komisji Europejskiej pod następującym adresem:

European Commission, Directorate-General Research, Unit B1, Mrs. Gabriele Kellerman, SDME 1/163, B - 1049 Brussels, tel. 0032-2-299 5284, faks: 0032-2-299 3173, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Termin składania ofert upływa 1.10.2004.

Bliższe informacje dostępne są również pod adresem e-mailowym: Dieter Dollase, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz na stronie internetowej: http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2648


NOWY SERWIS INFORMACYJNY DLA PRIORYTETU IST

Informujemy o uruchomieniu internetowego serwisu wydawniczego i informacyjnego IST Results, udostępniającego wiadomości na temat rezultatów i biegnących projektów IST. Jako dodatek do szczegółowych informacji o projektach, strona zawiera także nowe rozdziały poświęcone tematom pokrewnym IST, kalendarz imprez i tygodniowy e-biuletyn. Informacje dostępne są pod adresem: www.cordis.lu/ist/results.


STYPENDIA W IZRAELU

The Braun Center for Submicron Semiconductor Research Instytutu Weizmanna (Izrael) proponuje stypendia studentom i naukowcom z dziedziny fizyki ciała stałego i inżynierii elektrycznej (solid state and electrical engineering physics). Bliższe informacje znajdują się na stronie: http://www.weizmann.ac.il/physics/wissmc/


KOMUNIKAT DYREKTORA KRAJOWEGO PUNKTU KONTAKTOWEGO

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z Komunikatem Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego - Pana Andrzeja Siemaszko dotyczącego możliwości wykorzystania funduszy europejskich, a zwłaszcza środków strukturalnych na lata 2004-2006, który znajduje się na stronie internetowej KPK: http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2593


OTWARTO NOWE KONSULTACJE

Komisja Europejska rozpoczęła kolejne otwarte konsultacje pt. "Ku europejskiej strategii dla nanotechnologii", które mają na celu określenie planu działań dla 7PR. Data zakończenia nadsyłania odpowiedzi to 30 września 2004. Szczegółowe informacje w załączniku: Nano Info Notice 040810.doc


SYSTEM ELEKTRONICZNEGO SKŁADANIA WNIOSKÓW EPSS OBOWIĽZKOWY DLA PROJEKTÓW TYPU CRAFT

Komisja Europejska podała, że o ile nie zostanie podany inny komunikat w tej sprawie w Office Journal (http://europa.eu.int/eur-lex/en/oj/), wnioski składane na październikowy konkurs CRAFT (21.10.2004) muszą być złożone przy użyciu elektronicznego systemu EPSS. Szczegóły pod adresem: http://fp6.cordis.lu/fp6/call_details.cfm?CALL_ID=102


TRZECI KONKURS W PRIORYTECIE 6.3. ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ, ZMIANY GLOBALNE I EKOSYSTEMY

Zgodnie z zapowiedzią w dniu 16 czerwca 2004 został ogłoszony 3 konkurs w priorytecie 6.3. Zrównoważony rozwój, zmiany globalne i ekosystemy (Call identifier: FP6-2004-Global-3).

Terminy składania wniosków zostały ustalone na 26 października 2004 oraz 15.03.2005, godz. 17:00 czasu lokalnego w Brukseli. Budżet - 205 mln euro.
Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne s
ą na stronie internetowej:

http://fp6.cordis.lu/fp6/call_details.cfm?CALL_ID=133
http://europa.eu.int/comm/research/fp6/instruments_en.html http://www.6pr.pl/images/prezentacje/6c/3calltext.pdf


NOWY KONKURS W PRIORYTECIE 1.1.6.3: ZMIANY GLOBALNE I EKOSYSTEMY

Informujemy, że na 16 czerwca 2004r. przewidziane jest otwarcie kolejnego konkursu w priorytecie tematycznym 1.1.6.3: "Zmiany Globalne i Ekosystemy". W załączeniu zamieszczamy wstępna wersję programu pracy (plik Word).


EUROPEAN MOLECULAR BIOLOGY ORGANISATION (EMBO)  STYPENDIA śrESTART FELLOWSHIPS

Informujemy że Europejska Organizacja Biologii Molekularnej (EMBO - European Molecular Biology Organisation) oferuje stypendia śrestart Fellowships kobietom - naukowcom, które zamierzają wrócić do pracy naukowej po przynajmniej rocznym urlopie wychowawczym (ich obecne stanowisko-poniżej 6 miesięcy). Termin składania wniosków upływa 15 sierpnia 2004 r.

Bliższe szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.embo.org/projects/women/restart_fellow.html, lub kontaktując się bezpośrednio z: Jan Taplick, Programme Manager (EMBO), tel: +49-6221-8891122, fax: +49-6221-8891215, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


STYPENDIA DŁUGOTERMINOWE (LTF) I STYPENDIA INTERDYSCYPLINARNE (CDF) W RAMACH PROGRAMU HUMAN FRONTIER SCIENCE PROGRAM (HFSP)

Organizacja Human Frontier Science Program (HFSP) ogłasza konkurs na stypendia długoterminowe (Long-Term Fellowships-LTF) i stypendia interdyscyplinarne (Cross-Disciplinary Fellowships-CDF). Termin składania wniosków upływa 2 września 2004.

HFSP wspiera podstawowe badania naukowe w dziedzinie biologii. Nacisk położony jest głównie na nowoczesne i interdyscyplinarne badania dotyczące kompleksowych mechanizmów w żywych organizmach.

Kontakt w HFSP: tel.: +33-3-882151 wew. 27 lub 34, fax: +33-3-88328897, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Więcej informacji na temat stypendiów znajdą Państwo pod adresem: www.hfsp.org/how/appl_forms_LTF.htm oraz www.hfsp.org/how/appl_forms_CDF.php


EUROPEJSKIE SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE - NOWY PORTAL INTERNETOWY

Komisja Europejska stworzyła nowy portal internetowy obejmujący wszystkie aspekty i dziedziny dotyczące społeczeństwa informacyjnego dostępny pod adresem: http://europa.eu.int/information_society/index_en.htm .

Oprócz działu polityki znajdują się tam także takie działy jak: kultura i społeczeństwo, gospodarka i zatrudnienie, edukacja i szkolenie, jakość życia, przemysł, perspektywy w skali regionalnej i globalne, badania naukowe. Bliższe informacje na stronie: http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2475


NOWA WERSJA PROGRAMU PRACY DOTYCZĽCEGO śrODOWISKA NA 3 KONKURS 2004

Jak podano nieoficjalnie nowa wersja projektu programu pracy dotyczącego środowiska na 3 konkurs w roku 2004 znajduje się na stronie internetowej KoWi pod adresem: http://www.kowi.de/aktuelles/default.htm. Informacje dostępne są również na stronie internetowej KPK: http://www.6pr.pl/shownews.html?id=2473.


INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI NOWEJ SIECI DOSKONAŁOŚCI NEUROPRION - 28 MAJA 2004R, FONTENAY-AUX-ROSES, FRANCJA.

Francuski Komitet ds Energii Atomowej (CEA) organizuje konferencję, na której zainicjowana zostanie działalność nowej Sieci Doskonałości, największej w świecie sieci naukowej zajmującej się badaniami chorób wywoływanych przez priony.

Bliższe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.neuroprion.com.


6 PROGRAM RAMOWY - PORADNIK DOTYCZĽCY DODATKOWYCH UMÓW KONTRAKTU MODELOWEGO

Komisja Europejska opublikowała poradnik dotyczący dodatkowych umów kontraktu modelowego (projekt z 23 kwietnia 2004 r.). Dokument znajduje się na stronie internetowej KoWi: http://www.kowi.de/aktuelles/default.htm.


ZMIANY W SYSTEMIE EPSS

W związku z powtarzającymi się problemami przy odczytywaniu wniosków przysyłanych do Komisji Europejskiej za pomocą EPSS w formacie rtf informujemy, że w celu uniknięcia utraty danych część B wniosków nadsyłanych na konkursy ogłoszone w maju 2004 i póśniej będzie akceptowana wyłącznie w formacie pdf.


PRZEWODNIK DOTYCZĽCY PRAWA W ZAKRESIE OCHRONY WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ W 6 PR

Dyrekcja Generalna Badań Naukowych Komisji Europejskiej (Departament M i A) opublikowała przewodnik dotyczący prawa w zakresie ochrony własności intelektualnej w 6 PR (Guide to Intellectual Property Rights). Dokument ten stanowi przegląd aktualnych przepisów IPR. Może posłużyć uczestnikom 6 Programu Ramowego jako pomoc przy składaniu wniosków projektowych oraz podczas przygotowywania umowy konsorcjum. Bliższe informacje można znaleść pod adresem: www.kowi.de/aktuelles/default.htm


6 PR NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem Komisji Europejskiej zawierającym najczęściej zadawane pytania dotyczące uczestnictwa w 6PR  tzw. Frequently Asked Questions ( FAQ)

Dokument w formacie pdf można znaleść pod adresem.


NOWE ZARZĽDZENIA DLA ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH - KOSZTY I AUDYTY

Informacje o nowych zarządzeniach Komisji Europejskiej w zakresie modeli kosztów, finansowania umów oraz audytów (IP, NoE) dostępne są na stronie: http://www.kowi.de/rp6/default.htm


STYPENDIA MARIE CURIE, GRANTY REINTEGRACYJNE - NOWE WERSJE "HANDBOOK'ÓW"

Informujemy, że pojawiły się nowe wersje "handbook'ów". Zapraszamy na stronę: http://www.6pr.pl/n/s/2/dok.html


PORADNIK FINANSOWANIE PROJEKTÓW W 6.PROGRAMIE RAMOWYM UE

Zachęcamy do lektury poradnika Finansowanie Projektów w 6.Programie Ramowym UE: http://www.6pr.pl/prawo/f_finansowanie_por.html


WSTĘPNA WERSJA MODELOWEJ UMOWY DLA KONSORCJUM

Informujemy, że ogłoszona została wstępna, jeszcze nieoficjalna, wersja modelowa umowy dla konsorcjum działającego w ramach FP6. Dokument dostępny jest na stronie internetowej KPK: http://www.6pr.pl.


WSKAZÓWKI FINANSOWE I NEGOCJACYJNE 6PR

Na stronach serwisu Cordis dostępne są nowe dokumenty dotyczące 6PR obejmujące wskazówki finansowe i negocjacyjne: http://www.cordis.lu/fp6/find-doc.htm


CONTRACT PREPARATION FORMS (CPF)

Formularze potrzebne do przygotowywania wniosków projektowych dla projektów CRAFT i Collective Research dostępne są na stronach internetowych: http://www.6pr.pl/n/s/1/dok.html http://www.cordis.lu/fp6/find-doc.htm#cpf


BIULETYN O NOWYCH TECHNOLOGIACH I INNOWACJACH DLA PRZEMYSŁU MULTIMEDIALNEGO

Informujemy, że można składać zamówienia na prenumeratę biuletynu: Content Market Monitor Newsletter wydawanego w wersji angielskiej przez Electronic Media Reporting and Digital Dispatch. Bliższe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.acten.net

Zapraszamy również do wizyty na nowych polskich stronach projektu ACTeN  Anticipating Content Technology Needs, którego krajowym przedstawicielem jest Ośrodek Przetwarzania Informacji: http://www.opi.org.pl/multimedia