logo_INCORE

INCORE
INTEGRATED CONCEPT FOR GROUNDWATER REMEDIATION


Zintegrowana Koncepcja Remediacji Wód Podziemnych

Dla wielu miast europejskich zanieczyszczenie wód podziemnych na terenach miejsko-przemysłowych stanowi niezwykle ważny problem. Większość z tych miast jest położona w zlewniach rzek i wykorzystuje dla swoich potrzeb wody podziemne z lokalnych, płytkich systemów wodonośnych. Zmiany w zagospodarowaniu powierzchni ziemi i strukturze własnościowej, jakie miały miejsce w okresie kilku ostatnich dekad, wywołały skomplikowane zanieczyszczenie wód podziemnych objawiające się niejednorodnym rozprzestrzenieniem różnych substancji zanieczyszczających na dużych obszarach. Rozwój przemysłowy i potrzeba ochrony wód podziemnych często są trudne do pogodzenia.

Obecnie wiele środków finansowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych jest przeznaczanych na identyfikację i analizę punktowych źródeł zanieczyszczeń. Podejmowane wysiłki nie zapewniają jednak wiarygodnej i kompleksowej ilościowej oceny wpływu tych źródeł na jakość wód podziemnych. Wdrażanie różnorodnych metod remediacji, nie jest poprzedzana odpowiednimi analizami ekonomicznymi, które pozwoliłyby na ocenę ich długofalowej skuteczności. Ponadto, założone cele remediacji często nie są jasno określone i nie zawsze uwzględniają aspekt przyszłego zagospodarowania terenu. Wprawdzie w krajach Unii Europejskiej dostępne są liczne zalecenia i wytyczne, to jednak koncentrują się one w dużej mierze na charakterystyce pojedynczych przykładów i trudno je zastosować do wszystkich terenów uprzemysłowionych.

Projekt INCORE ma na celu opracowanie zestawu ekonomicznie - efektywnych narzędzi techniczno-organizacyjnych. Narzędzia te pozwolą na optymalizowanie badań, ocenę i kompleksowe zarządzanie obszarami miejsko-przemysłowymi, na których występują zanieczyszczone wody podziemne. Będą one służyć rewitalizacji zasobów wód podziemnych i gleb na tych terenach. Uwzględniony zostanie w nich aspekt zróżnicowania regionalnego, w tym: złożoność zagospodarowania powierzchni ziemi, specyfika zanieczyszczenia i wielkość obszaru miejsko-przemysłowego. Przede wszystkim jednak zostaną ulepszone obecnie stosowane metody naukowe, techniczne, ekonomiczne i administracyjne.

Postanowienie, by opracować zestaw takich narzędzi, powzięły wspólnie cztery europejskie miasta, które borykają się z podobnymi problemami zanieczyszczenia wód podziemnych na terenach miejsko-przemysłowych. Miasta te charakteryzuje znaczne zróżnicowanie lokalnych warunków, które można uznać za reprezentatywne dla UE..

Program pracy obejmuje trzy główne obszary działania. Są to: badanie, ocena i rewitalizacja terenów zanieczyszczonych. W pracy wykorzystano koncepcję zintegrowanej analizy zanieczyszczenia wód podziemnych, ukierunkowanej na identyfikację źródeł emisji zanieczyszczeń oraz zaproponowano innowacyjny, cykliczny schemat realizacji zadań. Wybrane obszary miejsko-przemysłowe będą analizowane w cyklu działań, który zaczyna się od rozpoznania chmur zanieczyszczeń wód gruntowych w skali całego obszaru uprzemysłowionego, a kończy na oczyszczeniu źródła skażenia lub powstrzymaniu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.

Główną zaletą tego podejścia jest to, że na każdym kolejnym etapie z dużą wiarygodnością można zmniejszyć obszar, który musi być poddany dalszym badaniom. Tym samym, aby uzyskać zamierzony efekt konieczne jest oczyszczenie tylko niewielkiego wycinka rozległego, potencjalnie zanieczyszczonego obszaru.

INCORE - dane o projekcie

  • 10 uczestników z 5 krajów - Austria, Francja, Niemcy, Włochy i Polska
  • 7 roboczych pakietów zadaniowych
  • 10 wymiernych rezultatów: narzędzia zarządzania
  • 3 lata trwania projektu (04/2000-03/2003)
  • 3,518 miliony EURO kosztów całkowitych
  • 2,406 miliony EURO kosztów ponoszonych przez wspólnotę europejską

Różnorodne elementy projektu INCORE stwarzają nowe możliwości inwestorom, naukowcom, jak również konsultantom z tej dziedziny. Możliwości te zostaną wykorzystane poprzez:

  • seminaria i warsztaty szkoleniowe, które będą oferowane przez konsorcjum potencjalnym użytkownikom;

  • bezpośrednie (specyficzne dla miejsca) doradztwo, które będzie oferowane przez konsultantów;

  • usługi techniczne oferowane przez przedsiębiorców konsultantów i lokalnych partnerów;

  • usługi wykonawcze, które będą oferowane przez konsorcjum i przez lokalnych partnerów;

  • rozwój strategicznej współpracy z innymi przedsiębiorcami i usługodawcami, która może pomóc w zastosowaniu rozwiązań technicznych zarówno w Europie, jak i poza nią.

Koszty działań mających na celu oczyszczenie środowiska i dla których istnieje uzasadnienie natury ekonomicznej szacuje się na obszarze Unii Europejskiej w granicach około 750-1.000 milionów Euro rocznie. Należy oczekiwać, że wyniki projektu pozwolą na redukcję tych kosztów we wszystkich fazach procesu rewitalizacji terenów zanieczyszczonych. Skalę obniżenia kosztów w ciągu 5 lat po zakończeniu projektu można oszacować na poziomie 500 millionów EURO w samej Europie. Ponieważ oczyszczenie terenów zanieczyszczonych wymagać będzie prowadzenia działań przez okres życia co najmniej jednego pokolenia korzyści płynące z projektu są oczywiste.

Można przypuszczać, że w związku z rewitalizacją obszarów zanieczyszczonych wystąpią dodatkowe, pozytywne efekty ekonomiczne związane ze stymulacją rozwoju gospodarczego na tych terenach.


Administracja lokalna będzie miała tym samym szansę rozwiązać problemy środowiskowe, równocześnie podnosząc jakość życia i środowiska na całym obszarze miejskim, a w konsekwencji będzie mogła zapewnić zrównoważony rozwój miast.

Konsorcjum - INCORE składa się z instytutów naukowo-badawczych, konsultingowych i przedsiębiorstw inżynieryjnych, jak również z przedstawicieli zarządów czterech europejskich miast. Partnerzy zostali wybrani zgodnie z kryteriami, dającymi gwarancje dostępu do innowacyjnych rozwiązań i technologii, jak również skutecznej realizacji projektu, zgodnie z wymaganiami stawianymi przez zainteresowane strony.

INCORE - partnerzy i ich rola w konsorcjum

Nauka Inżynieria/Technologia Administracja Realizacja
  • University of Tuebingen LAG
  • University of Milan DIIAR
  • University of Strasbourg IMFS
  • Institut for Ecology of Industrial Areas IETU
  • Umweltwirtschaft GmbH Stuttgart UW
  • Bureau de Recherche Geologique et Minieres, Strasbourg BRGM
  • Landeshauptstadt Stuttgart Amt fur Umweltschutz AfU
  • Umweltbunde samt Vienna UBA (Austria)
  • Communaute Urbaine de Strasbourg CUS
  • Comune di Milano Seltore Ambiente et Energia SAE
  • City 1: Stuttgart (Germany)
  • City 2: Strasbourg (France)
  • City 3: Milan (Italy)
  • City 4: Linz (Austria)

IETU kieruje realizacją zadania, zatytułowanego: “Ocena ryzyka zdrowotnego i ekologicznego, wynikającego z zanieczyszczenia wód podziemnych”.

Zadanie to obejmuje:

  • podstawową ocenę ryzyka na badanych terenach w Stuttgardzie, Linzu i Mediolanie,

  • wyznaczenie docelowych, bezpiecznych dla środowiska i potencjalnie narażonych populacji, wielkości stężeń substancji wskaźnikowych w wodach podziemnych,

  • ocenę różnych sposobów oczyszczania badanych obszarów

Wyniki oceny pozwolą na wybranie optymalnego sposobu oczyszczania, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania naturalnego procesu oczyszczania.

Informacje na temat projektu w języku angielskim można znaleźć również na stronie internetowej pod adresem: www.umweltwirtschaft-uw.de/incore/.

Prośby o dodatkowe informację i zapytania należy kierować do:

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
dr Jadwiga Gzyl
ul. Kossutha
40-833 Katowice
tel.: +48-32-254 60-31
fax: +48-32-254 17-17
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
mgr Janusz Krupanek
ul. Kossutha 6
40-833 Katowice
tel.: +48-32-254 74-13
fax.: +48-32-254 17-17
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

UW-Umweltwirtschaft GmbH 
Dr. Thomas Ertel 
Friolzheimer Straße 3 
D-70499 Stuttgart 
tel.: +49-711-989 78-123
Fax: +49-711-989 78-100
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Landeshauptstadt Stuttgart, Amt für Umweltschutz
Hermann Josef Kirchholtes
Gaisburgstraße 4
70182 Stuttgart
tel.: +49-711-216-71 59
Fax: +49-711-216-25 24
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Webmaster Strona główna IETU
Ostatnia modyfikacja: 21-06-2002 r.