NAGLOWEK

BANK PROBLEMÓW TECHNOLOGII OCHRONY ŚRODOWISKA
polsko-niemieckie seminarium
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Katowice, Polska
8-9 października 2004 r.


Szanowni Państwo,


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w polsko-niemieckim seminarium Bank problemów technologii ochrony środowiska, które odbędzie się 8-9 października 2004 roku w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Współpraca polskich i niemieckich podmiotów działających w sferze nauki i rozwoju technologii, w tym technologii ochrony środowiska, została wielokrotnie potwierdzona wspólnymi projektami oraz inicjatywami wspierającymi partnerstwo naukowe. Niemieckie jednostki badawcze są obecnie najpoważniejszym partnerem polskich zespołów.

Badania na rzecz rozwoju i wdrażania technologii ochrony środowiska wymagają ścisłej współpracy z przemysłem a także innymi odbiorcami wyników tych prac. Stąd tak istotne jest poznanie specyficznych problemów występujących w poszczególnych branżach przemysłu, zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Celem seminarium jest:

  • identyfikacja problemów ochrony środowiska wymagających nowych lub innowacyjnych rozwiązań technologicznych jako podstawy do realizacji przez zespoły polsko-niemieckie projektów badawczych,
  • upowszechnienie najlepszych mechanizmów współpracy jednostek naukowych z przemysłem na przykładzie realizowanych projektów, wskazanie źródeł finansowania prac badawczo-wdrożeniowych realizowanych przez polsko-niemieckie zespoły wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi ubiegania się o te środki,
  • promocja potencjałów naukowych Polski i Niemiec działających w obszarze technologii ochrony środowiska.

Uczestnikami seminarium oraz wykładowcami będą przedstawiciele polskich i niemieckich jednostek naukowych oraz ich partnerzy przemysłowi. Ponadto swój udział zadeklarowali przedstawiciele Komisji Europejskiej, Deutsche Bundesstifung Umwelt, Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, Ministerstwa środowiska, Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz izb handlowych i przemysłowych z obydwu krajów a także organizacji wspierających polsko-niemieckie partnerstwo naukowe i gospodarcze.

W efekcie realizacji seminarium przewiduje się stworzenie banku problemów ochrony środowiska, które mogłyby stać się przedmiotem współpracy polsko-niemieckich zespołów badawczych. Informacja ta w formie bazy danych będzie dostępna dla partnerów naukowych, jak również przemysłowych w formie elektronicznej na stronie internetowej sieci INCREASE oraz sieci ENVITECH-Net.

Seminarium jest organizowane przez:

  • polskie Biuro Koordynacyjne Polsko-Niemieckiej Sieci Naukowej ds. Ochrony środowiska, Bezpieczeństwa Procesowego i Inżynierii Energetycznej INCREASE we współpracy z niemieckim Biurem Koordynacyjnym sieci INCREASE przy Fraunhofer Institute for Environmental, Safety and Energy Technology UMSICHT, Oberhausen,
  • Biuro Koordynacyjne Naukowej Sieci Tematycznej Technologie Ochrony środowiska ENVITECH-Net,
  • Branżowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE przy IETU,
  • Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Organizację seminarium współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Seminarium prowadzone będzie w języku angielskim. Organizatorzy nie przewidują tłumaczenia. Udział w Seminarium jest bezpłatny (uczestnicy pokrywają we własnym zakresie koszty dojazdu i noclegów).

Zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia na załączonym formularzu w terminie do 15.09.2004 r. na adres:

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych,
Zespół Informacji, Promocji i Szkoleń
ul. Kossutha 6, 40-844 Katowice
fax: 032-254-17-17, lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Planujemy, że seminaria Bank Problemów Technologii Ochrony środowiska będą organizowane cyklicznie.

Dodatkowych informacji udzielają:

  • Izabela Ratman-Kłosińska tel. (32) 254-60-31 wew. 269, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  • Wanda Jarosz tel. (32) 254-60-31 wew. 136, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

W imieniu organizatorów jeszcze raz serdecznie zapraszam.

Z wyrazami szacunku

Dr hab. inż. Jan Skowronek
Dyrektor IETU

STOPKA