MERLIN |
Ocena Europejskiej Strategii Redukcji Zanieczyszczeń Powietrza
w Oparciu o Kryterium Kompleksowych Skutków Jednoczesnego
Oddziaływania Wielu Zanieczyszczeń
Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie metod i narzędzi pozwalających na kompleksową ocenę europejskiej strategii redukcji zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowość oceny ma dotyczyć wszystkich zanieczyszczeń powietrza pod kątem ich jednoczesnego oddziaływania na zdrowie ludzi, dobra materialne, plony, ekosystemy oraz uwzględniać koszty strat i zysków.
Założenia projektu zostaną osiągnięte poprzez opracowanie modelu, który będzie użyty do określenia zestawu metod redukcji emisji zanieczyszczeń, nadającego się do osiągnięcia norm jakości powietrza (dla emisji, stężeń i depozycji) poszczególnych zanieczyszczeń przy minimalnych kosztach. Ten sam model zostanie użyty do określenia zysków (np. uniknięcie zniszczeń poprzez wdrożenie metod redukcji zanieczyszczeń). Przy zastosowaniu analizy zysków i strat, zostaną określone koszty i korzyści wynikające z przyjęcia różnych zestawów metod redukcji emisji. Dodatkowo, zostaną określone konieczne do osiągnięcia w różnych częściach Europy parametry makroekonomiczne oraz założenia do strategii redukcji emisji zanieczyszczeń na tych obszarach.
W celu kompleksowego uwzględnienia jednoczesnego oddziaływania wielu zanieczyszczeń, w ramach projektu zostaną rozpatrzone następujące zjawiska: zakwaszanie środowiska, eutrofizacja, obecność pierwotnych i wtórnych aerosoli, ozon niskotroposferyczny, globalne ocieplenie, jakość powietrza na obszarach zurbanizowanych, oraz kumulacja metali ciężkich w glebach. Wypracowane instrumenty zostaną zastosowane i przetestowane pod kątem osiągnięcia na terenie Europy zgodności z: normami jakości powietrza określonymi przez dyrektywy unijne, ładunkami krytycznymi UNECE dla kwaśnej i azotanowej depozycji oraz docelowymi poziomami redukcji emisji zanieczyszczeń w krajach europejskich, uzgodnionymi w ramach Protokołu z Kioto i Protokołu z Goeteborga. Oprócz krajów Unii Europejskiej szczególny nacisk zostanie położony na włączenie do analizy krajów z Europy Centralnej i Wschodniej, stowarzyszonych z Unią Europejską.
Podczas trzech lat trwania projektu zostaną zrealizowane następujące zadania:
-
przygotowanie danych wejściowych do analiz i konstrukcji modelu:
opracowanie scenariuszy dla wejściowych danych emisyjnych do modelowania stężeń i depozycji zanieczyszczeń w skali europejskiej i wybranych obszarów zurbanizowanych,
przygotowanie danych wejściowych na temat technicznych i pozatechnicznych metod redukcji emisji zanieczyszczeń i ich kosztów,
-
opracowanie i zastosowanie zintegrowanego modelu oceny (obejmującego wszystkie sektory gospodarki i emitowane zanieczyszczenia) w skali europejskiej oraz dla wybranych obszarów zurbanizowanych,
-
opracowanie metodyki dla ocen makroekonomicznych i zróżnicowania przestrzennego skutków,
-
zastosowanie modelu:
optymalizacja i wybór wariantowych strategii redukcji emisji w skali Europy,
analiza zysków i strat wariantowych strategii redukcji emisji w celu osiągnięcia założonej jakości powietrza,
określenie efektów wdrożenia optymalizowanych strategii redukcji emisji dla jakości powietrza przy użyciu eulerowskiego modelu stosowanego w ramach EMEP,
ocena skutków makroekonomicznych wdrożenia optymalizowanych strategii redukcji emisji i analiza przestrzennego zróżnicowania poziomu redukcji emisji w Europie.
W ramach projektu MERLIN IETU bierze udział w realizacji trzech zadań:
-
zadanie 2: “Identyfikacja technicznych metod redukcji emisji i oszacowanie kosztów tej redukcji dla wszystkich źródeł w krajach Unii Europejskiej i krajach Europy Środkowo-Wschodniej”
-
zadanie 3: “Identyfikacja i oszacowanie pozatechnicznych metod redukcji emisji w krajach Unii i krajach Europy Środkowo-Wschodniej”
-
zadanie 4: “Obliczenia emisji zanieczyszczeń powietrza dla modelowania rozkładów stężeń zanieczyszczeń w skali europejskiej i w skali wybranych obszarów zurbanizowanych”
Projekt koordynuje Instytut Ekonomiki i Racjonalnego Wykorzystania Energii (IER) Uniwersytetu w Stuttgarcie (Niemcy), a koordynatorem merytorycznym jest prof. dr hab. inż. Rainer Friedrich.
Główni wykonawcy projektu:
-
University of Stuttgart, Institute of Energy Economics and the Rational Use of Energy (USTUTT.IER), Stuttgart, Niemcy
-
Aristotle University of Thessaloniki, Laboratory for Heat Transfer and Environmental Engineering (AUT.LHTEE), Tessaloniki, Grecja
-
University College London, Department of Economics (UCL), Londyn, Wielka Brytania
-
The Norwegian Meteorological Institute (DNMI), Oslo, Norwegia
-
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU), Katowice, Polska
-
ECOFYS Energy and Environment, Utrecht, Holandia
Informacje na temat projektu w języku angielskim można znaleźć również na stronie internetowej pod adresem: http://www.ier.uni-stuttgart.de/extern/merlin/en/.
Prośby o dodatkowe informacje i zapytania należy kierować do:
Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
dr. Janina Fudała
ul. Kossutha 6
40-833 Katowice
tel.: +48-32-254 60-31
fax: +48-32-254 17-17
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Webmaster | Strona główna IETU |
Ostatnia modyfikacja: 21-06-2002 r. |